Jak nosić maseczkę zimą? Pamiętaj o tej zasadzie

Patrycja

Zdrowie

07.12.2020 13:56

Jak nosić maseczkę zimą? Pamiętaj o tej zasadzie

W ramach walki z pandemią koronawirusa wszyscy obowiązkowo musimy nosić maseczki ochronne, zasłaniające nos i usta. Dowiedz się, jak nosić maseczkę w okresie zimowym i jakich zasad należy przestrzegać, by skutecznie chronić siebie i innych przed COVID-19.

Zdjęcie Jak nosić maseczkę zimą? Pamiętaj o tej zasadzie #1

Obowiązkowe maseczki ochronne

W ramach walki z pandemią COVID-19, już w październiku Rząd wprowadził dodatkowe restrykcje i nakazał wszystkim obywatelom noszenie maseczek lub przyłbic ochronnych, zasłaniających nos i usta. Maseczki ochronne należy nosić w przestrzeni publicznej i miejscach ogólnodostępnych: galeriach handlowych, sklepach, urzędach, na poczcie, w kościołach, środkach transportu publicznego, a także w miejscu pracy i budynkach użyteczności publicznej.

Kto nie musi nosić maseczek?

Maseczek ochronnych nie musza nosić dzieci do 5. roku życia, osoby poruszające się własnym samochodem oraz osoby z niektórymi zaburzeniami. Muszą one jednak przedstawić zaświadczenie lekarskie, potwierdzające zaburzenia rozwoju, psychiczne, niepełnosprawność intelektualną albo trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Mandaty za brak maseczek ochronnych

Dotychczas za brak maseczki ochronnej, zasłaniającej nos i usta groził mandat karny w wysokości 500 zł. Wiele osób odmawiało jego przyjęcia, wówczas sprawa kierowana była do sądu. Jednak bardzo często sądy umarzały postępowanie w takich przypadkach. Mandaty za brak maseczek budziły wiele wątpliwości natury prawnej, ponieważ przepisy w tej kwestii nie były jednoznaczne.

Zdjęcie Jak nosić maseczkę zimą? Pamiętaj o tej zasadzie #2

Aż 1000 złotych za brak maseczki ochronnej!

Jednak w grudniu weszła w życie ustawa antycovidowa, która prawnie sankcjonuje nakładanie mandatów za brak maseczek ochronnych. Mandaty znacząco wzrosły i wynoszą teraz aż 1000 złotych! To bardzo dotkliwa kara, która czeka wszystkie osoby uchylające się od obowiązku ich noszenia.

Jak nosić maseczkę zimą?

Wszyscy są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust. Jak nosić maseczkę w okresie zimowym i jakich zasad należy przestrzegać, by skutecznie chronić siebie i innych przed koronawirusem?

Naukowcy zwracają uwagę, że zimą z powodu opadów deszczu, śniegu, niskich temperatur i zwiększonego wydychania pary wodnej, maseczki szybko wilgotnieją. Mokra maseczka nie spełnia swojej ochronnej roli i przestaje być skuteczna. Jak podaje serwis internetowy medonet.pl, doktor Simon Clarke, profesor mikrobiologii komórkowej uważa, że „wilgotna maska ​​niczym nie różni się od brudnej chustki przywiązanej do twarzy". Dlatego zimą musimy zadbać o to, by wymieniać zawilgocone maseczki na nowe!