Dowiedz się, jak księżyc wpływa na nasz sen

Patrycja
Zdrowie
03.12.2020 14:51
Dowiedz się, jak księżyc wpływa na nasz sen

Księżyc od wieków budził fascynację i stanowił przedmiot badań uczonych. Wpływa na wiele aspektów życia na Ziemi i może oddziaływać na nasze życie, zdrowie i samopoczucie. Dowiedz się, czy i w jaki sposób księżyc wpływa na nasz sen.

Zdjęcie Dowiedz się, jak księżyc wpływa na nasz sen #1

Sen a zdrowie

Problemy z zaśnięciem, niespokojny sen i częste pobudki, negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu i powodują problemy w codziennym funkcjonowaniu. Jedna nieprzespana noc wystarczy, abyśmy mieli problemy z uwagą, koncentracją, pamięcią, byli zmęczeni, rozdrażnieni i rozkojarzeni. Zbyt mała ilość snu może prowadzić do powstawania zaburzeń nastroju, lękowych, depresji, otyłości i nadciśnienia tętniczego. Zaburzenia snu mogą wywołać także choroby układu oddechowego, krążenia, pokarmowego i odpornościowego.

Co wpływa na dobry sen?

Na długość i jakość snu wpływa wiele czynników: zarówno wewnętrznych, takich jak wiek i płeć, jak i zewnętrznych, takich jak dostęp do światła, aktywność fizyczna, wypoczynek, a także pozycja w jakiej śpimy. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale na dobry sen może mieć wpływ także księżyc i to w jakiej fazie się znajduje.

Zdjęcie Dowiedz się, jak księżyc wpływa na nasz sen #2

Księżyc a sen

Naukowcy ze Szwajcarii z Uniwersytetu w Bazylei badali jakość snu uczestników eksperymentu. U 319 uczestników mierzono w warunkach laboratoryjnych parametry ich snu, takie jak: całkowita długość snu, czas potrzebny na zapadnięcie w sen, czas w fazie snu REM i NREM, aktywność mózgu podczas snu oraz poziom hormonu melatoniny w organizmie.

Zdjęcie Dowiedz się, jak księżyc wpływa na nasz sen #3

Podczas pełni śpimy gorzej

Naukowcy doszli do bardzo ciekawych wniosków i potwierdzili wpływ księżyca na jakość i długość snu. Wykazali, że podczas pełni, uczestnicy eksperymentu mieli najmniej efektywny sen, zasypiali dłużej o 5 minut, a średni czas ich snu spadł o około 20 minut. Podczas pełni zmniejszał się poziom melatoniny w organizmie, przez co trudniej było im się wyspać, a sen był płytszy i bardziej przerywany. Eksperyment ten potwierdził powszechne przekonania, że w czasie pełni księżyca wiele osób ma problemy ze snem i czuje silnie pobudzenie oraz niepokój.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną