Zdrowie

Kaszel suchy czy mokry? Jak je odróżnić oraz leczyć?

Patrycja

Oct. 26, 2020, 5:09 p.m.

Kaszel suchy czy mokry? Jak je odróżnić oraz leczyć?

Kaszel bardzo często towarzyszy nam jako objaw sezonowych infekcji, przeziębienia, czy grypy. Występuje w formie suchej lub mokrej i jest bardzo uciążliwą, uprzykrzającą życie dolegliwością. Poznaj domowe, sprawdzone sposoby na pozbycie się kaszlu.

Zdjęcie Kaszel suchy i mokry- poznaj domowe metody #1

Rodzaje kaszlu

Kaszel występuje jako objaw wirusowej infekcji dróg oddechowych. To reakcja obronna na ich podrażnienie. Kaszel dzieli się na dwa rodzaje: mokry i suchy. W kaszlu mokrym, zwanym tez produktywnym, dochodzi do odkrztuszania zalegającej wydzieliny, która świadczy o obecności infekcji. Kaszel suchy, inaczej bezproduktywny, objawia się brakiem wydzieliny i uczuciem drażnienia w tchawicy. Oba rodzaje kaszlu są uciążliwym objawem choroby, dlatego warto poznać sprawdzone sposoby, żeby się ich jak najszybciej pozbyć.

Zdjęcie Kaszel suchy i mokry- poznaj domowe metody #2

Domowe sposoby na pozbycie się kaszlu

Domowe sposoby na kaszel to syropy, inhalacje, zioła i bańki lekarskie. Ich stosowanie pomaga łagodzić objawy infekcji, hamować odruch kaszlu lub wspomaga odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Poznaj najlepsze sposoby na suchy i mokry kaszel.

Sposoby na suchy kaszel

Zioła

Na suchy kaszel warto stosować zioła, które wydzielają substancje śluzowe. Najlepiej sprawdzą się siemię lnianie, babka lancetowata, porost islandzki, prawoślaz, liść podbiału, kwiat maku polnego i kwiat ślazu dzikiego. Jak stosować zioła? Przygotuj z nich napar! W tym celu wymieszaj ze sobą czubatą łyżkę ziół, np. prawoślazu i porostu islandzkiego. Zalej gorącą wodą i pozostaw na 20 minut. Następnie odcedź i pij ciepły wywar po 2-3 łyżki, kilka razy dziennie, pomiędzy posiłkami.

Zdjęcie Kaszel suchy i mokry- poznaj domowe metody #3

Syropy

Na kaszel doskonale sprawdzą się domowe syropy: z cebuli, czosnku i miodu. Taki syrop ma działanie bakteriobójcze i oczyszczające drogi oddechowe. Jak przygotować domowy syrop? Pokrój cebulę w drobną w kostkę, dodaj do niej przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, sok z połowy cytryny i 2 łyżki miodu lub cukru. Mieszankę zamknij szczelnie w słoiku i odstaw na dobę. Po tym czasie przecedź syrop przez gazę. Spożywaj kilka razy dziennie po 2 łyżki syropu.

Zdjęcie Kaszel suchy i mokry- poznaj domowe metody #4

Sposoby na mokry kaszel

Inhalacje

Ulgę w mokrym kaszlu przyniosą inhalacje z użyciem olejków eterycznych. Możesz użyć olejku miętowego, majerankowego, rozmarynowego, sosnowego, lawendowego, z drzewa herbacianego lub eukaliptusowego. Inhalacje działają odkażająco i wspomagają usunięcie wydzieliny. Jak ją przygotować? Do miski wlej litr gorącej wody i oddaj do niej kilka kropli wybranego olejku eterycznego. Przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę przez 5-10 minut. Inhalacje powtarzaj dwa razy dziennie.

Zdjęcie Kaszel suchy i mokry- poznaj domowe metody #5

Bańki lekarskie

To znana od wieków metoda, która polega na ustawianiu na plecach i bokach klatki piersiowej, szklanych baniek. Obecnie używane są bańki bezogniowe, które kupisz w każdej aptece lub sklepie internetowym. Przyłożone do skóry bańki, działają przez odessanie powietrza. Powodują przekrwienie i pękanie naczynek krwionośnych, co pobudza układ odpornościowy do walki z infekcją.