Proces szczepień w Polsce - jak będzie wyglądał?

Proces szczepień w Polsce - jak będzie wyglądał?

Pandemia koronawirusa zmieniła podejście wielu ludzi do życia oraz pokazała, jak wygląda służba zdrowia w wielu krajach. Od ponad roku większość z nas żyje w strachu o własne zdrowie i życie oraz swoich bliskich. Cały świat czekał na doniesienia od badaczy i naukowców, że wynaleźli oni szczepionkę, która pozwoli wygrać walkę z tą chorobą. Po ponad roku premier Mateusz Morawiecki oraz Kancelaria Premiera ogłosili, że wynaleziono szczepionkę na COVID-19, więc w przyszłym roku będzie można się już zaszczepić.

Zdjęcie Proces szczepień w Polsce - jak będzie wyglądał? #1

Szczeponka przeciw COVID-19

Premier Polski podał do wiadomości, że Polska złożyła zamówienie na zakup szczepionki przeciwko COVID-19. Szczepionka ma być dostarczona w 45 mln dawek od takich podmiotów jak Pfizer, AstraZenecea, Johnson&Johnosn. Cały transfer szczepionek ma opiewać na kwotę od 5 do 10 mld zł. Jak na razie podpisano umowy m.in z wyżej wymienionymi koncernami, jednak zanim szczepionka zostanie dostarczona pacjentom, musi otrzymać zielone światło od Komisji Europejskiej. Minister Zdrowia uznał, że proces szczepienia przez COVID-19 będzie jednym z największych procesów logistycznych na przełomie ostatnich kilku lat.

Pierwsza tura szczepień

Wiadomo, że tak duża liczba dawek nie zostanie dostarczona do Polski w przeciągu jednego dnia. W związku z tym państwo postanowiło zaszczepić w pierwszej kolejności pewne grupy ludzi, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu. W grupie, która pierwsza otrzyma szczepionkę, znajdują się:- pracownicy służby zdrowia,- mieszkańcy DPS i pacjenci ZOL,- osoby w wieku 60+,- służby pracujące przy osobach chorujących na COVID-19.

Zdjęcie Proces szczepień w Polsce - jak będzie wyglądał? #2

Proces szczepień

Premier powiedział, że proces szczepienia będzie prosty. Najpierw trzeba będzie się zapisać na szczepienie przez:

- Internet,- przeznaczoną do tego infolinię,- zgłoszenie się do lekarza POZ,- portal IKP (Internetowe Konto Pacjenta).

Następnie trzeba będzie się zgłosić do punktu szczepień, gdzie zajmie się nami lekarz lub pielęgniarka, którzy zakwalifikują nas do szczepienia. Kolejnym krokiem jest otrzymanie szczepionki i obserwacja, jak organizm na nią zareaguje. Po 21 dniach należy powtórzyć szczepienie, aby proces ochrony przed zachorowaniem na koronawirusa się dopełnił. Na drugie szczepienie nie trzeba będzie się dodatkowo rejestrować.

Punkty szczepień

Oprócz zorganizowania samej szczepionki ważny jest również sposób przekazania jej ludziom, czyli szczepienia. Premier poinformował, że od 04.12.2020 r. mogą zgłaszać się wszystkie podmioty lecznicze (przychodnie, lekarze samodzielnie prowadzący praktykę, szpitale czy szpitale rezerwowe), które chcą wziąć udział w narodowym programie szczepień i pomóc państwu w tym procesie. Zgłosić można się poprzez odpowiedni formularz na stronie internetowej formularze.ezdrowie.gov.pl. Zapisywać można się do 11 grudnia, a po tym czasie państwo zdecyduje, gdzie docelowo będą przeprowadzane szczepienia.

Szacuje się, że w naszym kraju będzie około 8 tys. takich punktów, co wiąże się z zaangażowaniem nawet 50 tys. osób z personelu medycznego.

Zdjęcie Proces szczepień w Polsce - jak będzie wyglądał? #3
Katarzyna

true

Polecane