Kontrola policji w domach na Wigilię? Czy mamy się jej spodziewać?

Kontrola policji w domach na Wigilię? Czy mamy się jej spodziewać?

Zakaz zgromadzeń sprawił, że wielu Polaków zastanawia się, jak w tym roku będą wyglądały święta Bożego Narodzenia. Z jednej strony obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób, z drugiej jednak strony rządzący nie wspominają o tym limicie w kontekście świąt. Czy w takim razie można zaprosić na święta więcej gości i co na to policja?

Zdjęcie Kontrola policji w domach na wigilie? Czy mamy się jej spodziewać? #1

Policja będzie odwiedzać w Wigilię?

Pomimo tego, że z obecnie obowiązujących przepisów wynika, iż nie powinniśmy organizować imprez oraz gromadzić się w więcej niż 5 osób, policja nie będzie kontrolować ilości osób na Wigilii. Wynika to z wypowiedzi rzecznika Ministra Zdrowia.

Podczas piątkowej konferencji rzecznik zapewniał, że owszem, wprowadzono ograniczenia ilości osób na Wigilii, jednak nie jest to równoznaczne z wprowadzeniem kontroli policji w czasie świąt Bożego Narodzenia.

- Oczywiście, nikt nie wyśle policji czy wojska na wigilijną kolację, ale jest to twarde wskazanie dla naszych obywateli, to jasna deklaracja, jak powinniśmy spędzać święta - przekazał rzecznik ministerstwa.

Rzecznik resortu zdrowia apelował jednak do naszej odpowiedzialności. Zaznaczył, że stosowanie się do przepisów, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa to kwestia odpowiedzialności każdego z nas.

- Tu nasza odpowiedzialność, by zastosować te przepisy, a nie czekać na ich egzekucję ze strony policji, czy innych organów państwa - mówił rzecznik.

Zdjęcie Kontrola policji w domach na wigilie? Czy mamy się jej spodziewać? #2


Możliwe mandaty

Rzecznik ministerstwa zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, na piątkowej konferencji został również zapytany o to, czy policja będzie miała możliwość karania obywateli, którzy na Wigilii zgromadzą się w więcej osób. Rzecznik odpowiedział, że policja będzie miała możliwość nałożenia mandatu karnego.

Polska nie jest wyjątkiem

Warto zaznaczyć, że obecne ograniczenia nie dotyczą jedynie Polski. Inne europejskie kraje również objęte są licznymi obostrzeniami, w tym limitem osób przy wigilijnym stole, czy godziną policyjną.

Koronawirus w Polsce

Mamy 5733 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Nowe przypadki zakażenia potwierdzono w województwach: mazowieckim (659), zachodniopomorskim (599), wielkopolskim (532), dolnośląskim (445), pomorskim (441), śląskim (421), łódzkim (375), warmińsko-mazurskim (327), kujawsko-pomorskim (297), lubelskim (285), małopolskim (280), lubuskim (259), podkarpackim (201), opolskim (198), świętokrzyskim (192), podlaskim (118).

Agnieszka

true

Polecane