Nowe obostrzenia w Święta i Sylwestra. Policja będzie pukać do drzwi? Rzecznik policji potwierdza

Nowe obostrzenia w Święta i Sylwestra. Policja będzie pukać do drzwi? Rzecznik policji potwierdza

Rozprzestrzeniający się od roku koronawirus doprowadził do tego, że tegorocznych Świąt nie będziemy mogli spędzić w dużym gronie. Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami do domu możemy zaprosić jedynie pięć dodatkowych osób (poza domownikami). Czy policja będzie kontrolować, ile osób zasiada przy świątecznym stole? “Będziemy zwyczajnie reagować jak na inne zgłoszenia, czy z własnej inicjatywy” - mówi rzecznik KGP Mariusz Ciarka. 

Zdjęcie Nowe obostrzenia w Święta i Sylwestra. Policja będzie pukać do drzwi? Rzecznik policji potwierdza #1

Kiedy policja będzie sprawdzać, ile osób jest w domu?

 Rzecznik Komendy Głównej Policji zaznacza, że funkcjonariusze nie będą wykonywać żadnych “specjalnych działań”. Nie zmienia to jednak faktu, że będą pukać do drzwi. Kiedy? Najczęściej wtedy, gdy ktoś zgłosi łamanie łamanie obostrzeń w naszym domu. “A takich zgłoszeń otrzymujemy dość dużo, co jest kolejnym przykładem tego, jak wielu naszych obywateli obawia się wirusa - podkreśla Ciarka.

 

Mariusz Ciarka zaznacza, że policja liczy na współpracę, samodyscyplinę i wzajemne zrozumienie obywateli. “ - Nie chcemy przecież mieć do siebie złości w związku z tym, że zaraziliśmy bliskie nam osoby, a zakończyło się to tragicznie” - mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 

 Obostrzenia w Sylwestra

 Nowe rozporządzenie dotyczące obostrzeń w Święta i Sylwestra właśnie zostało opublikowane. Wynika z niego, że od dnia 31 grudnia od 19:00, do 1 stycznia do godziny 6:00 obowiązuje zakaz poruszania się na terenie Polski z wyjątkiem niektórych przypadków:

  •  wykonywania czynności służbowych lub zawodowych, 
  • wykonywania działalności gospodarczej,
  •  zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Co nam grozi za łamanie obostrzeń?

Za łamanie obowiązujących obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemiologicznym policja może nałożyć pouczenie, mandat karny w wysokości do 500 zł, a także sporządzić wniosek o ukaranie do sądu lub notatkę do służb sanitarnych, które w drodze decyzji administracyjnej mogą nałożyć karę do 30 tys. zł.  

 

Zamknięcie galerii handlowych

 Przypomnijmy, że od 28 grudnia zamknięte zostaną również galerie handlowe. W obiektach tych pozostaną jednak otwarte apteki, sklepy spożywcze, sklepy z książkami, sklepy z akcesoriami dla zwierząt, budowlane, meblowe, z akcesoriami do samochodów oraz usługami telekomunikacyjnymi. 

 

 

 

 

 

 

 

Agnieszka

true

Polecane