Wilgotność w domu. Jaka jest odpowiednia? Jak ją kontrolować?

Katarzyna

Newsy

25.11.2020 18:44

Wilgotność w domu. Jaka jest odpowiednia? Jak ją kontrolować?

Nawilżona skóra czy włosy wyglądają zdrowo i świeżo. Gdy mamy suche dłonie wtedy sięgamy po krem nawilżający, ponieważ wiemy, że należy je nawilżyć. Do włosów natomiast używamy różnych maseczek lub odżywek. A co robić, aby powietrze w domu było nawilżone? Jak sprawdzić, czy wilgotność w domu jest odpowiednia? Co zrobić, aby znajdowała się ona na odpowiednim poziomie, dowiecie się z poniższego artykułu.

Zdjęcie Wilgotność w domu. Jaka jest odpowiednia? Jak ją kontrolować? #1

Poziom wilgotności w domu

Poziom wilgotności powietrza wpływa na kilka ważnych czynników. Przede wszystkim, gdy jest ona nieodpowiednia, to wpływa negatywnie na nasze funkcjonowanie. Możemy łatwiej łapać infekcję, być ciągle spragnieni, mieć wyschniętą śluzówkę nosa lub odczuwać suchość w gardle. Może to również powodować stałe uczucie zmęczenia lub choroby układu oddechowego. Nieodpowiedni poziom wilgotności źle wpływa również na nasz sen oraz samopoczucie. Może też negatywnie oddziaływać na sprzęty elektryczne w domu czy ogólnie na całe mieszkanie.


Sprawdzanie poziomu wilgotności

Bardzo łatwo można sprawdzić, jaki poziom wilgotności panuje w naszym domu. Wystarczy trochę go poobserwować i wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski. Wilgotność jest duża, a więc i zbyt wysoka, gdy:
- w domu mamy bardzo często zaparowane okna,
- na ścianach widać mokre plamy,
- na suficie lub ścianach widać pleść, lub grzyb.


Objawami zbyt niskiej wilgotności jest natomiast;
- pękanie farb na ścianach,
- stałe uczucie pragnienia,
- uczucie wysuszonych oczu i nosa,
- suche skóra np. na dłoniach.


Wpływ na poziom wilgoci w domu ma również posiadanie niedaleko zbiorników wodnych i lasów. Jeśli chcemy przekonać się, na jakim poziomie występuje w naszym domu wilgotność, to możemy kupić higrometr, który precyzyjnie określi nam ten stan.Zdjęcie Wilgotność w domu. Jaka jest odpowiednia? Jak ją kontrolować? #2

Odpowiednia wilgotność powietrza

Odpowiednia wilgotność powietrza jak powinna utrzymywać się w mieszkaniu czy domu to 45%. Dzięki temu jest ono nawilżone, ale nie przesycone. Gdy wynosi już ponad 50%, wtedy są to bardzo dobre warunki do rozwoju wilgoci i bakterii w pomieszczeniach. Pleśń oraz grzyb na ścianach jest trudny do usunięcia i wymaga czasu, oraz zaangażowania.

Mieszkanie będzie więc wtedy niszczeć i trudno będzie go przywrócić do stanu świetności. Jeśli wilgoć w powietrzu wynosi mniej niż 30%, wtedy powietrze jest zbyt suche i może powodować choroby układu oddechowego oraz wysuszać nasz organizm.

Sposoby na zmniejszenie wilgotności

Jeśli wilgotność w domu jest za duża, to możemy spróbować ją zmniejszyć prostymi sposobami. Jednym z nich jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji oraz izolacji w naszym domu. Dzięki temu dom będzie regularnie wietrzony i pozbędziemy się nadmiaru wilgoci w powietrzu. Możemy też zakupić odpowiednie urządzenie zwane osuszaczem, który zmniejsza wilgoć w powietrzu poprzez skraplanie się nadmiaru wody do podłączonego zbiorniczka.


Nawilżacz powietrza

Jeśli w naszym domu występuje zbyt suche powietrze, wtedy możemy je nawilżać za pomocą nawilżacza powietrza. Występują ich trzy rodzaje:
-parowy, który podgrzewa wodę, niszcząc tym samym zawarte w niej bakterie i wypuszcza tylko sterylną parę wodną,
-ewaporacyjny, który dodatkowo oczyszcza też powietrze i jest tani w utrzymaniu,
-ultradzwiękowy, który na bieżąco mierzy poziom wilgotności i w razie potrzeby nawilża powietrze.


Przed zakupem nawilżacza warto zapoznać się z rozmiarami pomieszczenia lub domu, aby zakupić nawilżacz odpowiedni do przestrzeni, jaką będzie miał nawilżać. Pod uwagę powinno się wziąć również to czy będzie on wykorzystywany przez cały rok, czy tylko w niektórych miesiącach.

Zdjęcie Wilgotność w domu. Jaka jest odpowiednia? Jak ją kontrolować? #3

Pochłaniacz wilgoci

Gdy poziom wilgoci jest zbyt duży, wtedy można zastosować urządzenia przeznaczone do jej pochłaniania. Tu również można wymienić trzy ich rodzaje. Pochłaniacz powietrza może być w formie:
- granulatu, który znajduje się w zamkniętym pojemniku,
- tabletek, które wkłada się do pojemnika pochłaniacza,
- elektrycznej, który jest najbardziej czuły na poziom wilgotności w powietrzu, ale i przy tym najdroższy.


Kryterium wyboru pochłaniacza jest podobne jak nawilżacza powietrza, ponieważ tu również należy kierować się wielkością pomieszczenia oraz obszaru działania, który pochłaniacz jest w stanie objąć.