Jak leczyć koronawirusa będąc w domu?

Patrycja

Zdrowie

26.11.2020 12:22

Jak leczyć koronawirusa będąc w domu?

Koronawirus to zakaźna choroba układu oddechowego, której głównymi objawami są: gorączka, duszności, problemy z oddychaniem, suchy kaszel, utrata węchu i smaku. Leczenie koronawirusa różni się w zależności od objawów choroby. Osoby, u których objawy są łagodne lub umiarkowane, mogą leczyć go w domu. Dowiedz się, jak wygląda leczenie COVID-19 w domowych warunkach.

Zdjęcie Jak leczyć koronawirusa będąc w domu? #1

Leczenie koronawirusa w domu

W przypadku wystąpienia łagodnych lub umiarkowanych objawów koronawirusa, leczenie może odbywać się w warunkach domowych. Chorobę leczy się objawowo, podobnie jak inne sezonowe infekcje, przeziębienie i grypę. Domowe leczenie opiera się na złagodzeniu objawów choroby, takich jak gorączka, duszności, suchy kaszel, katar, ból gardła, czy głowy.

Leczenie koronawirusa w szpitalu

Jeśli stan chorego mocno się pogorszy, konieczne jest leczenie w szpitalu. Tam obejmuje farmakoterapię, przy stosowaniu leków przeciwwirusowych, jak remdesiwir i deksametazon oraz tlenoterapię. W ciężkim przebiegu choroby, konieczne może być leczenie na oddziale intensywnej terapii i podłączenie do respiratora. To bardzo ważne, by z ciężkimi objawami choroby zgłosić się do szpitala, ponieważ w krytycznych przypadkach koronawirus może prowadzić do wstrząsu septycznego, posocznicy, a nawet śmierci.

Zdjęcie Jak leczyć koronawirusa będąc w domu? #2

Jak leczyć koronawirusa w domu?

Dowiedz się, jak leczyć koronawirusa w domowych warunkach. Choć jeszcze nie ma leku na COVID-19, to istnieją preparaty, które pomagają łagodzić objawy choroby i zwalczyć ją w domu.

Leżenie w łóżku

Podczas zakażenia koronawirusem występuje silne zmęczenie i osłabienie organizmu. Aby szybciej pokonać chorobę, trzeba dobrze wygrzać się przez kilka dni w łóżku. Zastosuj leczenie spoczynkowe, które polega na unikaniu wszelkich nadmiernych wysiłków fizycznych, odpoczywaj i nie przemęczaj się.

Zdjęcie Jak leczyć koronawirusa będąc w domu? #3

Nawadnianie

Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Podczas choroby szybciej tracimy płyny i odczuwamy większe pragnienie, dlatego powinnaś pić co najmniej 1,5-2 litry płynów dziennie. Polecamy picie herbaty z cytryną i imbirem, soku z aronii, czarnego bzu, malin, naparów ziołowych.

Walka z gorączką

Gorączka to naturalna reakcja obronna organizmu, która pojawia się jako odpowiedź na atak chorobotwórczych wirusów i bakterii. Wysoka gorączka, powyżej 39C może być niebezpieczna dla zdrowia. W celu jej obniżenia stosuj leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe, które zawierają w składzie paracetamol i ibuprofen.

Zdjęcie Jak leczyć koronawirusa będąc w domu? #4

Kaszel, katar i ból gardła

W razie wystąpienia suchego kaszlu sięgnij po odpowiednie tabletki, syropy i spray przeciwbólowy. W przypadku kataru powinnaś mieć środki na zatkany nos i do jego udrożniania: krople do nosa, wodę morską i sól fizjologiczną do inhalacji. Na ból gardła możesz stosować tabletki lub płukanki z soli fizjologicznej.

Pamiętaj o witaminach

Pamiętaj o zażywaniu witamin, które wzmocnią Twoją odporność i złagodzą przebieg chorób. Zaopatrz się w witaminę D3, witaminę C, witaminy z grupy B oraz cynk.

Zdjęcie Jak leczyć koronawirusa będąc w domu? #5