12 nietypowych zastosowań wody utlenionej

12 nietypowych zastosowań wody utlenionej

3% roztwór nadtlenku wodoru, nazwa brzmi bardzo tajemniczo i poważnie, jednak zarówno w medycynie jak i życiu codziennym roztwór ten znany jest bardziej pod zwyczajową nazwą wody utlenionej. Wygląda jak zwykła woda z kranu, jednak częściej znajdziemy ją w domowej apteczce niż wśród kuchennych akcesoriów.

Wodę utlenioną i jej właściwości znamy dzięki dzięki naszym matkom i babciom. Najczęściej sięgamy po wodę utlenioną gdy ulegniemy skaleczeniu. Mało kto z nas wie, że ma ona naprawdę dużo zalet o których przynajmniej w połowie mogliśmy nie słyszeć.

Poniżej postaram się zaprezentować kilka tych najciekawszych, które - być może - wykorzystamy chociaż raz po przeczytaniu tego artykułu.

1. Lekarstwo na bolące gardło.

Gdy tylko czujemy te specyficzne kucie w gardle oznaczające, że zbliża się przeziębienie i bolące gardło, to warto wtedy sięgnąć po specjalną płukankę na bazie wody utlenionej. Taki roztwór dodatkowo działa kojąco na nasze dziąsła, jednak, co najważniejsze, przynosi ulgę, ból gardła powinien być odczuwalnie mniejszy, a przy okazji pomaga zachować właściwą higienę jamy ustnej.

2. Tamuje krwotok z nosa.

Zatamowanie krwotoku jest nie lada wyzwaniem, warto w tym celu użyć gazika nasączonego wodą utlenioną. Taki gazik trzymamy 2-3 minuty, w tym czasie może delikatnie piec, jednak jest to oznaka, że rana w nosie się zasklepia.

3. Odtyka zatkane ucho.

Mało kto wie, że już 3-4 krople wlane do ucha potrafią odetkać zatkane uszy, poczekaj tylko chwile aż woda dotrze w głąb kanalików i już po chwili czujemy ulgę - ucho jest odetkane, ponieważ woda utleniona rozpuściła zalegającą woskowinę.

Zdjęcie 12 nietypowych zastosowań wody utlenionej #1

4. Skutecznie usuwa pleśń.

Aby usunąć pleśń znajdującą w narożniku ściany w pokoju lub łazience, to w tym celu wykonujemy roztwór 1:1 ze zwykłą wodą, napełniamy spryskiwacz, a następnie nanosimy. Roztwór powinien jedynie namoczyć delikatnie ścianę. Już po 10 minutach możemy zetrzeć pleśń gąbką, przy okazji potrafi również zniwelować wszystkie przebarwienia związane z pleśnią.

5. Na problemy z katarem.

Doskonale wiemy, jakie problemy mają nasze dzieci z wydmuchaniem nosa. Pomocny może okazać się roztwór soli fizjologicznej i 2, maksymalnie 3 kropel wody utlenionej. Zaaplikowany roztwór do noska naszej pociechy sprawi, że po kilku minutach nosek się odetka, dzięki temu spokojnie prześpi noc.

6. Pomocna w porządkach.

Mieszanka wody z sodą oczyszczoną, jest skuteczna niczym markowe środki chemiczne do czyszczenia łazienek. Taka domowa pasta skutecznie usunie osad z mydła i wszelkie zacieki. Samą wodą utlenioną możemy również spryskać muszlę klozetową w naszej ubikacji, po niecałych 30 minutach zarazki i bakterie znajdujące się na jej powierzchni giną.

7. Skuteczna na trądzik i wysypkę.

Dokuczający trądzik i wypryski na skórze mogą zostać zniwelowane jeśli od czasu do czasu przemyjemy je wacikiem lub gazą z wodą utlenioną, posiada działanie antybakteryjne, dodatkowo dezynfekuje i zabija zarazki.

Zdjęcie 12 nietypowych zastosowań wody utlenionej #2

8. Naturalny wybielacz.

Idealny, naturalny wybielacz, który sprawdzi się podczas każdego prania białych bluzek, które zdążyły już poszarzeć lub zżółknąć. Wystarczy wlać mniej więcej połowę standardowej buteleczki w miejsce wybielacza.

9. Działanie antygrzybiczne.

Woda utleniona wspomaga również walkę z grzybicą. W tym celu stosujemy roztwór ze zwykłą wodą w stosunku 1 do 1, a następnie obmywamy nasze paznokcie i zaatakowane miejsca, efekty widać już po pierwszym stosowaniu.

10. Domowa pasta do zębów.

Papka jaką uzyskamy gdy zmieszamy wodę utlenioną z sodą oczyszczoną wspomoże higienę naszej jamy ustnej. Do pół łyżeczki sody dodajmy 2-3 krople wody. Powstała papka nie tylko doskonale wybieli nasze zęby ale również oczyści szczoteczkę z zarazków.

11. Rozjaśniacz włosów.

Gdy marzą nam się włosy jaśniejsze o dosłownie jeden ton, a nie chcemy w tym celu iść specjalnie do fryzjerki wykorzystajmy do celu wodę utlenioną. Co prawda efekt nie będzie aż tak dobry jak w przypadku wizyty w salonie fryzjerskim, ale zauważalnie zmieni odcień włosów. Wystarczy namoczyć włosy w mieszance zagotowanej wody i wody utlenionej, przemyć ją włosy i dodatkowo wcierać. Zaraz po wyschnięciu powinniśmy zobaczyć różnicę.

12. Relaks w wannie.

Połowa wanny gorącej wody, do tego połowa standardowej buteleczki wody utlenionej- jest to przepis na prawdziwą relaksującą kąpiel. Po takiej kąpieli nasza skóra stanie się świeższa, wyraźnie młodsza i wypoczęta

Ewelina