Czy koronawirusa można leczyć w domu?

Patrycja

Zdrowie

03.04.2020 17:05

Czy koronawirusa można leczyć w domu?

Osoby zarażone koronawirusem, z łagodnymi objawami, bez większych dolegliwości, mogą leczyć się w domu. Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił, że chorzy, którzy pozytywnie przeszli testy na koronawirusa, ale lekarz orzekł, że nie wymagają hospitalizacji, mogą odbywać leczenie w warunkach izolacji domowej.

Zdjęcie Czy koronawirusa można leczyć w domu? #1

Jak dbać w domu o zarażonych koronawirusem?

GIS radzi, aby chorzy mierzyli temperaturę, co najmniej 2 razy dziennie, pili przynajmniej 1,5 litra napojów i zjadali 3-4 lekkostrawne posiłki. Ważne jest, żeby nie kontaktowali się bez potrzeby z innymi domownikami, a czas izolacji spędzili w osobnym pokoju.

Dbałość o higienę i czystość

Bardzo ważne jest maksymalna dbałość o zachowanie higieny i czystości w domu. Należy często dezynfekować powierzchnię używanych sprzętów domowych, za pomocą odpowiedniego środka i w rękawiczkach. Regularnie trzeba wycierać klamki, blaty mebli, sprzęty AGD i sprzęty elektroniczne, szczególnie należy zadbać o dezynfekcję łazienki i toalety. Najlepiej używać do tego środków dezynfekujących na bazie alkoholu, o wysokim stężeniu (co najmniej 60-80%).

Zdjęcie Czy koronawirusa można leczyć w domu? #2

Dezynfekcja sprzętów, ubrań i pościeli

Pościel, ręczniki i ubrania chorego należy wymieniać jak najczęściej, codziennie lub co 2 dni. Ubrania i pościele osób zarażonych należy prać oddzielnie, od pozostałych domowników. Brudne rzeczy trzeba przechowywać w szczelnie zamykanych, plastikowych workach, prać je w temperaturze co najmniej 60℃ i przez 40 minut, z użyciem detergentu. Także sztućce i talerze, z których korzysta chory należy myć w wysokiej temperaturze, co najmniej 60℃.

Zakaz dotykania zwierząt domowych

GIS zakazuje chorym korzystania z klimatyzatorów i oczyszczaczy powietrza, zaleca częste wietrzenie pokoju. Eksperci zabraniają dotykania zwierząt domowych, które na swojej sierści mogą przenieść wirusa na pozostałych domowników.

Zdjęcie Czy koronawirusa można leczyć w domu? #3

Ograniczenie kontaktu z chorym

Eksperci radzą, aby chora osoba, w jak najmniejszym stopniu kontaktowała się z pozostałymi domownikami i pozostawała w osobnym, zamkniętym pomieszczeniu. Gdy pacjent chce opuścić swoje miejsce, powinien zakładać rękawiczki i maseczkę, by nie narażać pozostałych. Także domownicy podczas kontaktu z pacjentem, powinni zakładać środki ochronne.

Jakie leki stosować?

GIS nie podał listy leków, jakie należy stosować przez chorych, którzy podejmują leczenie w warunkach domowych. Zaleca stosowanie leków przeciwwirusowych i przeciwgorączkowych, zawierających zarówno paracetamol, jak i ibuprofen.

Zdjęcie Czy koronawirusa można leczyć w domu? #4

Pamiętajmy, że leczenie koronawirusa w domu może odbywać się jedynie przy delikatnych objawach choroby. Jeśli stan naszego zdrowia się pogorszy, jak najszybciej trzeba udać się do szpitala zakaźnego w swoim rejonie.