Spadek libido, wahania nastroju - czy to objawy menopauzy?

Patrycja

Zdrowie

22.11.2020 21:09

Spadek libido, wahania nastroju - czy to objawy menopauzy?

Zaobserwowałaś u siebie częste zmiany nastroju, sadek libido i uderzenia gorąca? To mogą być objawy menopauzy, czyli szeregu zmian w organizmie kobiety, w wyniku których dochodzi do zakończenia okresu płodności. Poznaj objawy menopauzy i dowiedz się, jak z nimi walczyć.

Zdjęcie Spadek libido, wahania nastroju- czy to objawy menopauzy? #1

Co to jest menopauza?

Menopauza, czyli klimakterium lub przekwitanie, to okres w życiu kobiety, w którym dochodzi do szeregu zmian i dolegliwości, w wyniku których ustaje menstruacja i ulega zakończeniu okres płodności. Menopauza występuje zazwyczaj około 50. roku życia, ale jej objawy mogą pojawić się nawet kilka lat wcześniej. Stan ten oznacza, że krwawienie nie występuje co najmniej przez 12 miesięcy, kobieta przestaje produkować komórki jajkowe lub dochodzi do wyraźnego spadku wytwarzania hormonów przez jajniki.

Zdjęcie Spadek libido, wahania nastroju- czy to objawy menopauzy? #2

Emocjonalne objawy menopauzy

O pojawieniu się menopauzy świadczą nieregularne miesiączki, wydłużanie i skracanie cykli owulacyjnych. Najczęściej zauważalne są zmiany wynikające z wahań hormonalnych. Dochodzi do spadku stężenia estrogenów i progesteronu. Należą do nich zmiany emocjonalne i umysłowe: wahania nastroju, rozdrażnienie, nerwowość, chwiejność emocjonalna, trudności z koncentracją.

Zdjęcie Spadek libido, wahania nastroju- czy to objawy menopauzy? #3

Fizyczne objawy menopauzy

Pojawiają się uderzenia gorąca, nocne, zlewne poty, zaburzenia snu, bezsenność i uczucie zmęczenia. Oprócz tego dochodzi do spadku libido, zmian w pochwie: suchości i zmiany pH. Występuje zwiększone ryzyko pojawienia się infekcji układu moczowego, nietrzymania moczu. Może pojawiać się przyrost wagi, mimo braku zmiany nawyków żywieniowych. Skóra traci jędrność, staje się wiotka, przesuszona i wrażliwa na słońce, włosy nadmiernie wypadają. Dochodzi do zwiększonego ryzyka osteoporozy, chorób serca, ciśnienia tętniczego i podwyższenia poziomu cholesterolu.

Zdjęcie Spadek libido, wahania nastroju- czy to objawy menopauzy? #4

Jak długo trwają objawy menopauzy?

Czas trwania objawów i ich nasilenie są różne. Mogą pojawić się nawet 5 lat przed wystąpieniem menopauzy i trwać do 5 lat po jej zakończeniu. Niektóre kobiety borykają się z bardzo uciążliwymi objawami, natomiast inne przechodzą ją łagodnie i gdyby nie zaburzenia miesiączkowania, nawet nie zauważyłyby tych zmian.

Zdjęcie Spadek libido, wahania nastroju- czy to objawy menopauzy? #5

Jak walczyć z objawami menopauzy?

Jeśli objawy menopauzy są wyjątkowo uciążliwe, powinnaś udać się do ginekologa i rozważyć stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). W przypadku łagodniejszych objawów wystarczą preparaty z fitoestrogenami, które łagodzą objawy fizyczne i poprawiają stan psychiczny. Oprócz tego dbaj o odpowiednią ilość ruchu, zadbaj, by dieta była bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, chude mięso i ryby. Jeśli czujesz niepokój, lęk i objawy depresji, skontaktuj się ze specjalistą- psychologiem lub psychiatrą.