Ból pleców spowodowany rwą kulszową - odkryj TRU+

Ból pleców spowodowany rwą kulszową - odkryj TRU+

Rwa kulszowa wywołuje silny ból pleców promieniujący do kończyn, spowodowany uciskiem na największy w ciele człowieka nerw obwodowy, czyli nerw kulszowy lub podrażnieniem zakończeń nerwowych odchodzących od wspomnianego nerwu. Objawy bywają wyjątkowo uciążliwe, co więcej rwa kulszowa może trwać nawet przez wiele tygodni. Jeśli cierpisz na ból pleców, sprawdź jak leczyć rwę kulszową i jak złagodzić dolegliwości za pomocą elektrostymulacji TRU+!

Jakie są przyczyny rwy kulszowej?

Rwa kulszowa to objaw schorzeń, które powodują podrażnienie lub ucisk na nerw kulszowy. Ten jest największym nerwem obwodowym w ciele człowieka. Składa się on z mniejszych korzeni nerwowych, które przechodzą przez odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa (na dole pleców), kolejno pod mięsień gruszkowaty i pośladkowy. Nerw kulszowy rozciąga się wzdłuż uda w kierunku dołu kolanowego (tył kolana).

Za silny, wręcz przeszywający i promieniujący ból pleców najczęściej odpowiada ucisk przez krążki międzykręgowe, które w wyniku zmian zwyrodnieniowych, dyskopatii lub urazu wysuwają się poza kręgi. Rwa kulszowa może być spowodowana także uciskiem na nerw kulszowy w każdym innym odcinku, w którym jest on zlokalizowany, dlatego też schorzenie często określa się potocznie jako „atak korzonków nerwowych” lub „zapalenie korzonków”. Wzmożone napięcie mięśnia gruszkowatego pośladka to kolejna z możliwych przyczyn rwy kulszowej.

Rwa kulszowa – objawy to nie tylko ból pleców

W większości przypadków pierwszym objawem rwy kulszowej jest ból na dole pleców, czyli ból krzyża. Może on pojawić się nagle, np. w wyniku przeciążenia lub narastać stopniowo, jeśli przyczyną jest rozwijająca się dyskopatia lub zmiany zwyrodnieniowe.

Poza silnym bólem pleców rwę kulszową cechują objawy, takie jak:

 • Ból promieniujący – lokalizacja bólu zależy od tego, która część nerwu kulszowego ulega podrażnieniu. Ból może promieniować do pośladka, a także do uda (rwa udowa) oraz nogi i stopy.
 • Ból nasilający się podczas najdrobniejszego ruchu.
 • Niedowład mięśni kończyny.
 • W ciężkich przypadkach także problemy z oddawaniem moczu i kału, a nawet porażenie zwieraczy, co uniemożliwia wypróżnienie.

Jak leczyć rwę kulszową?

Nie każdy atak rwy kulszowej wymaga konsultacji z lekarzem, pod warunkiem, że została wcześniej zdiagnozowana przyczyna dolegliwości z kręgosłupem i zostało podjęte odpowiednie leczenie. Do lekarza należy jednak udać się niezwłocznie, jeśli ból nie mija po 2-3 dniach. Wskazaniem do konsultacji ze specjalistą jest także występowanie objawów, takich jak niedowład mięśni, problemy z poruszaniem nogą, czy też zaburzenia czucia i problemy z oddawaniem moczu i defekacją.

Jak leczyć rwę kulszową po wystąpieniu objawów? Ulgę zwykle przynosi przyjęcie pozycji leżącej na lewym boku, ze zgiętymi kolanami. Inną z zalecanych pozycji jest ułożenie ciała na plecach i podłożenie poduszki pod kolana. W łóżku warto pozostać 1-4 dni. Jeśli po tym czasie ból nie mija, należy udać się do lekarza. Długie pozostawanie w pozycji leżącej osłabia mięśnie kręgosłupa, co w przyszłości może nasilać objawy. Do łagodzenia dolegliwości zwykle stosuje się doustne leki przeciwbólowe oraz maści i żele o takim działaniu. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie silnych środków, których nie należy jednak stosować przez dłuższy czas.

Elektrostymulacja TRU+ sposób na redukcję bólu

Ból pleców przy rwie kulszowej można łagodzić za pomocą zabiegów fizykoterapeutycznych. Nie musisz w tym celu udawać się do gabinetu fizjoterapeuty, ponieważ jedna ze skutecznych, niefarmakologicznych metod leczenia bólu dostępna jest dla każdego, kto boryka się z bólem pleców.

Jest to elektrostymulacja, która hamuje odczuwanie bólu. Zabieg taki można wykonywać przy użyciu przenośnego aparatu TRU+. Działa on nie tylko w miejscu przyłożenia na skórę, ale eliminuje także odczuwanie bólu promieniującego, przynosząc ulgę na wiele godzin.

Wyrób medyczny TRU+ wykorzystuje technologię TENS, o skuteczności potwierdzonej klinicznie. Jego działanie polega na blokowaniu sygnałów sensorycznych, a także na inicjowaniu wzmożonej produkcji naturalnych związków przeciwbólowych (beta-endorfin). Dzięki TRU+ możesz na wiele godzin powstrzymać ból, a tym samym ograniczyć stosowania doustnych leków przeciwbólowych drażniących żołądek. Z domowego urządzenia do elektrostymulacji, ze względu na wysoki profil bezpieczeństwa, mogą korzystać także seniorzy, osoby chorujące na cukrzycę i artretyzm.

Jeśli miewasz problemy z kręgosłupem, dokucza Ci przewlekła rwa kulszowa lub inny rodzaj bólu pleców – dowiedz się więcej o TRU+!

Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych.

Nie stosuj urządzenia:

 • na rany,
 • wysypki,
 • spuchnięte,
 • zaczerwienione,
 • zainfekowane miejsca,
 • w miejscach lub w pobliżu miejsc gdzie występują zmiany rakowe,
 • podczas kąpieli,
 • snu,
 • prowadzenia pojazdów,
 • czynności w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu,
 • w ciąży,
 • w pobliżu wody.

Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.

Działania niepożądane: podrażnienie skóry.

Agnieszka

true

Polecane