Leczenie koronawirusa różni się w zależności od objawów choroby. Osoby, u których objawy są łagodne lub umiarkowane, leczą go w domu. Dowiedz się jak wygląda leczenie COVID-19? Jakie leki powinnaś mieć w domu na wypadek choroby?
Koronawirus- objawy choroby
Koronawirus to choroba układu oddechowego, zazwyczaj o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Jej główne objawy to wysoka gorączka, kaszel, duszności, trudności z oddychaniem, utrata zmysłów węchu i smaku. Może pojawiać się też ból głowy, gardła, mięśni, silne zmęczenie i osłabienie oraz dolegliwości trawienne i zmiany skórne. Szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19 są osoby starsze (po 60 roku życia) oraz takie, które przewlekle chorują.
Leczenie koronawirusa w domu
W przypadku wystąpienia łagodnych objawów koronawirusa, leczenie może odbywać się w warunkach domowych. Chorobę leczy się objawowo, podobnie jak inne sezonowe infekcje, przeziębienie i grypę.
Leczenie koronawirusa w szpitalu
Natomiast jeśli stan zdrowia mocno się pogorszy, należy udać się do szpitala. Tam leczenie będzie obejmować farmakoterapię (lek przeciwwirusowy (remdesiwir) i deksametazon) oraz tlenoterapię. W ciężkim przebiegu choroby, konieczne może być leczenie na oddziale intensywnej terapii i podłączenie do respiratora. W najcięższych przypadkach koronawirus może prowadzić do wstrząsu septycznego, posocznicy, a nawet śmierci.
Jakie leki powinnaś mieć w domu na wypadek COVID-19?
Choć jeszcze nie ma leku na COVID-19, to istnieją preparaty, które pomagają łagodzić objawy choroby i zwalczyć ją w domowych warunkach. Dowiedz się jak powinna być wyposażona Twoja domowa apteczka na wypadek koronawirusa.
- Nie przyjmuj na własną rękę antybiotyków ani leków antywirusowych na receptę- o konieczności ich stosowania decyduje lekarz.
- W Twojej apteczce powinny znajdować się leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe, które zawierają w składzie paracetamol i ibuprofen.
- W razie wystąpienia suchego kaszlu sięgnij po odpowiednie tabletki, syropy i spray przeciwbólowy.
- Na ból gardła możesz stosować płukanki z wody z solą lub soli fizjologicznej.
- W przypadku kataru powinnaś mieć środki na zatkany nos i do jego udrożniania: krople do nosa, wodę morską i sól fizjologiczną do inhalacji.
- W domu warto mieć witaminę D3, witaminę C, witaminy z grupy B, cynk, które wzmocnią Twoją odporność i złagodzą przebieg infekcji.
- Zaleca się też stosowanie domowych sposobów walki z objawami choroby, jak syrop z cebuli, picie herbaty z cytryną i imbirem, soku z aronii, czarnego bzu, malin, naparów ziołowych.