Jakie leki powinnaś mieć w domu na wypadek COVID-19?

Patrycja

Zdrowie

25.11.2020 18:15

Jakie leki powinnaś mieć w domu na wypadek COVID-19?

Leczenie koronawirusa różni się w zależności od objawów choroby. Osoby, u których objawy są łagodne lub umiarkowane, leczą go w domu. Dowiedz się jak wygląda leczenie COVID-19? Jakie leki powinnaś mieć w domu na wypadek choroby?

Koronawirus- objawy choroby

Koronawirus to choroba układu oddechowego, zazwyczaj o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Jej główne objawy to wysoka gorączka, kaszel, duszności, trudności z oddychaniem, utrata zmysłów węchu i smaku. Może pojawiać się też ból głowy, gardła, mięśni, silne zmęczenie i osłabienie oraz dolegliwości trawienne i zmiany skórne. Szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19 są osoby starsze (po 60 roku życia) oraz takie, które przewlekle chorują.

Leczenie koronawirusa w domu

W przypadku wystąpienia łagodnych objawów koronawirusa, leczenie może odbywać się w warunkach domowych. Chorobę leczy się objawowo, podobnie jak inne sezonowe infekcje, przeziębienie i grypę.

Zdjęcie Jakie leki powinnaś mieć w domu na wypadek COVID-19? #1

Leczenie koronawirusa w szpitalu

Natomiast jeśli stan zdrowia mocno się pogorszy, należy udać się do szpitala. Tam leczenie będzie obejmować farmakoterapię (lek przeciwwirusowy (remdesiwir) i deksametazon) oraz tlenoterapię. W ciężkim przebiegu choroby, konieczne może być leczenie na oddziale intensywnej terapii i podłączenie do respiratora. W najcięższych przypadkach koronawirus może prowadzić do wstrząsu septycznego, posocznicy, a nawet śmierci.

Zdjęcie Jakie leki powinnaś mieć w domu na wypadek COVID-19? #2

Jakie leki powinnaś mieć w domu na wypadek COVID-19?

Choć jeszcze nie ma leku na COVID-19, to istnieją preparaty, które pomagają łagodzić objawy choroby i zwalczyć ją w domowych warunkach. Dowiedz się jak powinna być wyposażona Twoja domowa apteczka na wypadek koronawirusa.

Zdjęcie Jakie leki powinnaś mieć w domu na wypadek COVID-19? #3

  • Nie przyjmuj na własną rękę antybiotyków ani leków antywirusowych na receptę- o konieczności ich stosowania decyduje lekarz.
  • W Twojej apteczce powinny znajdować się leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe, które zawierają w składzie paracetamol i ibuprofen.
  • W razie wystąpienia suchego kaszlu sięgnij po odpowiednie tabletki, syropy i spray przeciwbólowy.
  • Na ból gardła możesz stosować płukanki z wody z solą lub soli fizjologicznej.
  • W przypadku kataru powinnaś mieć środki na zatkany nos i do jego udrożniania: krople do nosa, wodę morską i sól fizjologiczną do inhalacji.
  • W domu warto mieć witaminę D3, witaminę C, witaminy z grupy B, cynk, które wzmocnią Twoją odporność i złagodzą przebieg infekcji.
  • Zaleca się też stosowanie domowych sposobów walki z objawami choroby, jak syrop z cebuli, picie herbaty z cytryną i imbirem, soku z aronii, czarnego bzu, malin, naparów ziołowych.
    Zdjęcie Jakie leki powinnaś mieć w domu na wypadek COVID-19? #4