Jak pandemia koronawirusa zmieniła związki Polaków?

Patrycja

Newsy

24.11.2020 20:25

Jak pandemia koronawirusa zmieniła związki Polaków?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że nasza sytuacja życiowa stałą się wyjątkowo ciężka. Towarzyszy nam ciągły strach i niepokój przed zachorowaniem i utratą pracy, nakłada się na to poczucie osamotnienia i przedłużająca się izolacja. Negatywne emocje i nadmierny stres mogą prowadzić do problemów rodzinnych. Dowiedz się, jak pandemia koronawirusa zmieniła życie i związki Polaków.

Zdjęcie Jak pandemia koronawirusa zmieniła związki Polaków? #1

Pandemia koronawirusa a problemy psychiczne

Pandemia koronawirusa powoduje wiele obciążeń dla zdrowia psychicznego. Przedłużająca się izolacja, samotność, utrata pracy, czy praca zdalna wymagająca połączenia obowiązków zawodowych z opieką nad dziećmi, a także strach i lęk przed zachorowaniem, obawa o zdrowie swoje i najbliższych. To wszystko może wywoływać wiele psychicznych obciążeń, zwiększać ryzyko depresji i zaburzeń stresowych. Jak pokazują statystyki, pandemia powoduje częstsze sięganie po środki psychoaktywne, takie jak antydepresanty, środki nasenne i uspokajające.

Zdjęcie Jak pandemia koronawirusa zmieniła związki Polaków? #2

Pandemia a życie zawodowe

Pandemia koronawirusa negatywnie wpływa na życie zawodowe. Mnóstwo osób straciło pracę, co powoduje wielu stresu i napięć w codziennym życiu. Ponad 2,5 miliona Polaków od kilku miesięcy pracuje zdalnie, to także niesie ze sobą sporo obciążeń i negatywnych konsekwencji. Przez pracę zdalną może dochodzić do zatarcia granic pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, pogorszenia relacji z bliskimi, poczucia osamotnienia i izolacji.

Zdjęcie Jak pandemia koronawirusa zmieniła związki Polaków? #3

Pandemia a związki i relacje

Pandemia trwa już ponad pół roku i nieodwracalnie zmieniła życie Polaków. Negatywne emocje, przedłużająca się izolacja, niepewność i strach o przyszłość, przekładają się na relacje rodzinne i miłosne. Może prowadzić do kryzysu w związku i wielu konfliktów z partnerem. Częste przebywanie w domu, ograniczone możliwości prowadzenia życia towarzyskiego i rozrywek sprawiają, że w naszych związkach pojawia się nuda i monotonia. Ciągłe spędzanie czasu razem, na niewielkiej powierzchni, może przeszkadzać w prywatności i znalezieniu czasu dla siebie. Częściej zaczynamy się kłócić o drobiazgi, mieć do siebie pretensje i żal.

Zdjęcie Jak pandemia koronawirusa zmieniła związki Polaków? #4

Jak dogadać się z partnerem?

Pamiętajmy, że otwarta i szczera komunikacja to podstawa udanego związku. Rozmawiajmy ze sobą o tym, co nas martwi, boli i przeszkadza. Bez wzajemnych pretensji, oskarżeń i kłótni. Mimo wspólnego spędzania czasu w domu, starajmy się nie robić wszystkiego razem. Bardzo ważne jest zachowanie odrobiny prywatności i znalezienie przestrzeni dla siebie. Postarajmy się, aby wspólnie spędzane czas był urozmaicony: filmy, książki, gry planszowe, gotowanie może w tym pomóc. Nie zapominajmy o utrzymywaniu intymności i bliskości w związku: czułe słowa, pocałunki i przytulanie, czy podgrzanie atmosfery w sypialni na pewno dobrze wpłynie na związek.

Zdjęcie Jak pandemia koronawirusa zmieniła związki Polaków? #5