Domowy budżet- jak zarządzać nim w czasie pandemii?

Patrycja
Newsy
23.04.2020 12:58
Domowy budżet- jak zarządzać nim w czasie pandemii?

Ze względu na pandemię koronawirusa, wiele osób znalazło się obecnie w trudnej sytuacji życiowej. Mnóstwo z nas, z dnia na dzień straciło pracę i było zmuszonych zamknąć swoje firmy. Praktycznie nikt się tego nie spodziewał i nie przygotował na kryzys finansowy. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak sobie poradzić w tych ciężkich chwilach i zarządzać domowym budżetem w czasie pandemii.

Zdjęcie Domowy budżet- jak zarządzać nim w czasie pandemii? #1

Zacznij oszczędzać

Nadszedł czas, by zacisnąć pasa i ograniczyć wszystkie zbędne wydatki. Zaplanuj swój miesięczny budżet, zapisuj i odliczaj każdą nawet najmniejszą wydaną kwotę. Zastanów się, czy potrzebujesz wszystkich produktów i z czego możesz obecnie zrezygnować. Jedzenie na mieście, rozrywka, benzyna, może przejazdy komunikacją miejską? Pozwoli to ograniczyć koszty i nieco zaoszczędzić.

Zdjęcie Domowy budżet- jak zarządzać nim w czasie pandemii? #2

Planuj zakupy

Staraj się wychodzić na zakupy jak najrzadziej, maksymalnie raz w tygodniu. W domu zastanów się, czego potrzebujesz i sporządź listę. Porównuj ceny produktów, wybieraj tańsze zamienniki, zwracaj uwagę na promocję i wyprzedaże. Nie kupuj niepotrzebnych rzeczy, nie podejmuj pochopnych decyzji. Ogranicz zakupy internetowe, zadaj sobie pytanie, czy na pewno nowe ubrania, kolejna para butów i kosmetyki, to teraz potrzebne wydatki?

Korzystaj ze wsparcia

Choć nasz kraj nie oferuje dużej pomocy finansowej, zorientuj się z jakich ulg i form pomocy, możesz skorzystać. Jakiekolwiek wsparcie od rządu, dodatkowe zasiłki, odroczenie spłaty rat i kredytów, może być bardzo pomocne.

Zdjęcie Domowy budżet- jak zarządzać nim w czasie pandemii? #3

Podejmij pracę tymczasową

Jeśli straciłeś pracę i zostałeś bez oszczędności, nie załamuj się! Wiele firm obecnie prowadzi zdalną rekrutację, zarówno do ofert pracy w kraju i za granicą. Możesz podjąć pracę sezonową przy zbiorach owoców, warzyw szklarniowych, uprawie kwiatów w Niemczech, Belgii lub Holandii. Jeśli nie chcesz wyjeżdżać z kraju, rozejrzyj się za pracą w supermarkecie lub przy produkcji żywności. Najważniejszy jest stały przepływ gotówki, do pracy marzeń i rozwoju kariery możesz wrócić po kryzysie!

Zdjęcie Domowy budżet- jak zarządzać nim w czasie pandemii? #4

Zacznij działać

Wszyscy obawiamy się, co przyniesie przyszłość i wciąż zadajemy sobie pytanie, kiedy nasze życie wróci do normalności. Stosując się do przedstawionych rad, łatwiej będzie Ci zarządzać domowym budżetem i mieć wydatki pod kontrolą. To zapewni spokój i poczucie bezpieczeństwa dla Ciebie i całej rodziny.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną