Płaca minimalna w górę! Ile będzie wynosić w nowym roku?

Patrycja

Newsy

24.11.2020 11:48

Płaca minimalna w górę! Ile będzie wynosić w nowym roku?

Po Nowym Roku płaca minimalna będzie wyższa. Dowiedz się, czym jest płaca minimalna i ile wyniesie w 2021 roku? Jakie będą nowe stawki dla umowy o pracę i umowy zlecenia?

Zdjęcie Płaca minimalna w górę! Ile będzie wynosić w nowym roku #1

Czym jest płaca minimalna?

Płaca minimalna to prawnie ustalony najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia pieniężnego za pracę najemną w oparciu o umowę o pracę. Określa stawkę za pracę godzinową oraz stawkę za pracę w określonym wymiarze czasu. Płaca ta ustalana jest przez państwo, w Polsce uzgadniania jest co roku, na podstawie ustawy z 10 października 2002 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Z każdym rokiem kwota płacy minimalnej wzrasta.

Decyzja Rządu o podwyżce płacy minimalnej

Obietnice wyborcze PiS zakładały, że pensja minimalna w Polsce zostanie podniesiona: w 2021 r. miała wynieść 3000 zł, a w następnym roku aż 4000 zł. Już od samego początku ekonomiści uważali że obietnica ta jest nierealna i będzie szkodliwa dla polskiej gospodarki. Wiosną dodatkowo nałożyła się na nią epidemia koronawirusa, która spowodowała zamrożenie wielu branż w kraju. Rząd jednak podął decyzję o podwyżce płacy minimalnej.

Zdjęcie Płaca minimalna w górę! Ile będzie wynosić w nowym roku #2

Ile będzie wynosić płaca minimalna w Nowym Roku?

Przypomnijmy, że płaca minimalna wynosi w 2020 roku – 2 600 zł, a stawka godzinowa 17 zł brutto. W Nowym Roku kwota ta ma być wyższa i wynosić o 200 zł więcej, to oznacza wzrost o 7,7 %. Zatem w 2021 roku płaca minimalna będzie wynosić 2800 zł, a minimalna stawka godzinowa 18,30 zł. Oznacza to, że pracownik otrzyma wynagrodzenie w kwocie 2.061,67 zł netto.

Ile będzie wynosić stawka dla umowy zlecenia?

Płaca minimalna nie obowiązuje w przypadku umowy zlecenia. W przypadku tego rodzaju umowy, istotna jest minimalna stawka godzinowa. Oznacza to, że pracodawca nie może zapłacić mniej za godzinę pracy, niż minimalna stawka określona przez państwo. W 2021 roku stawka ta również pójdzie w górę i będzie wynosić 18,30 zł, czyli o 1,30 zł więcej niż w ubiegłym roku.