Test na koronawirusa- jak się do niego przygotować?

Patrycja

Zdrowie

20.11.2020 11:29

Test na koronawirusa- jak się do niego przygotować?

Masz objawy koronawirusa i zostałaś skierowana na test? Sprawdź, jak i czy możesz się do niego przygotować? Dowiedz się, gdzie należy wykonać test i zapoznaj się z listą mobilnych punktów poboru wymazu z Twojej okolicy.

Zdjęcie Test na koronawirusa- jak się do niego przygotować? #1

Objawy COVID-19

COVID-19 to zakaźna choroba górnych dróg oddechowych, wywoływana przez nowo odkrytego koronawirusa. Jej główne objawy to wysoka gorączka, suchy kaszel, duszności, nagła utrata węchu lub smaku, ból głowy, gardła i silne zmęczenie. Czasem występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz zmiany skórne (wysypka, pokrzywka, covidowe palce).

Zdjęcie Test na koronawirusa- jak się do niego przygotować? #2

80% osób zakażonych przechodzi chorobę bezobjawowo lub ma łagodne objawy, przypominające przeziębienie lub grypę. Koronawirus jest groźny dla osób starszych i cierpiących na przewlekle choroby. U 1 na 5 chorych, ma ciężki przebieg, wywołuje duszności, trudności z oddychaniem, zmiany w płucach i wymaga leczenia w szpitalu. U niektórych COVID-19 przyjmuje ostrą lub krytyczną postać i może prowadzić nawet do śmierci.

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Test na koronawirusa, nie wymaga od chorego specjalnych przygotowań. Należy jednak przestrzegać kilku zaleceń, aby jego wynik był miarodajny. Na dwie godziny przed pobraniem wymazu nie wolno nic pić ani jeść. Zabronione jest także palenie papierosów, żucie gumy, mycie zębów, płukanie jamy ustnej i nosa, przyjmowanie leków, takich jak: krople, maści, aerozole i tabletki do ssania. Przed pobraniem wymazu należy także zdjąć ruchome protezy zębowe. Nie powinno się też wydmuchiwać nosa.

Zdjęcie Test na koronawirusa- jak się do niego przygotować? #3

Jak przebieg test na koronawirusa?

Test na koronawirusa polega na pobraniu wymazu, poprzez włożeniu kilkucentymetrowego aplikatora, zakończonego wacikiem do jamy między nosem a gardłem (tzw. nosogardzieli). Trwa około 20 sekund, jest bezbolesny i nieinwazyjny. Następnie patyczek zamykany jest w szczelnym pojemniku i przesyłany do laboratorium

Gdzie udać się na test?

W celu wykonania testu, należy udać się na badanie do mobilnego punktu badań w kierunku SARS-CoV-2. Należy znaleźć najbliższy mobilny punkt pobrań. Badanie powinno się wykonać jak najszybciej od uzyskania zlecenia od lekarza POZ. Lista wszystkich mobilnych punktów poboru wymazu znajduje się pod tym linkiem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran.

Zdjęcie Test na koronawirusa- jak się do niego przygotować? #4

Zasady zgłoszenia się na test

Do punku pobrać należy się udać własnym środkiem transportu lub pieszo, nie wolno korzystać z komunikacji miejskiej. Pacjenci przyjmowani są według kolejności przybycia. Nie ma możliwości umówienia się na konkretną godzinę. Na test należy zabrać ze sobą dokument tożsamości (na przykład dowód osobisty). Nie ma możliwości osobistego odbioru wyników, w ciągu 3 dni będą one dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. O wyniku może też poinformować telefonicznie lekarz POZ.