Prywatne testy na koronawirusa już dostępne. Gdzie i za ile można się zbadać?

Agnieszka

Zdrowie

03.04.2020 10:16

Prywatne testy na koronawirusa już dostępne. Gdzie i za ile można się zbadać?

Od 2 kwietnia można już prywatnie przebadać się na obecność koronawirusa. Testy można wykonać w Trójmieście. Przeprowadzane są one przez gdańskie laboratorium GeneMe.

Zdjęcie Prywatne testy na koronawirusa już dostępne. Gdzie i za ile można się zbadać? #1

Laboratorium zapewnia, że jest w stanie wykonać od 600 aż do 1000 testów na koronawirusa w ciągu jednej doby. Są to testy rekomendowane przez WHO o nazwie RT-real time PCR. Jednak pomimo rekomendacji WHO, skuteczność tych testów poddawana jest w wątpliwość przez wielu specjalistów.

Bez względu na to, mamy możliwość prywatnego przebadania się. Koszt takiego testu wynosi 500 zł. To tylko o 50 zł więcej, niż Ministerstwo Zdrowia płaci akredytowanemu laboratorium za wykonanie testu. Co więcej, kwota, jaką zapłaci osoba chcąca się przebadać prywatnie zasili akcję “KontraKoronawirus” prowadzoną przez Fundację na Rzecz Perspektyw “Cel”.

- Kontaktowaliśmy się z Ministerstwem Zdrowia, zgłaszając swoją gotowość przyłączenia się do walki z koronawirusem. Aktualnie trwają jeszcze uzgodnienia. Ponieważ liczba zachorowań wciąż rośnie, postanowiliśmy zaoferować testy wszystkim, również osobom indywidualnym. - mówiła Aleksandra Modzianowska z laboratorium GeneMe dla Wirtualnej Polski.

Zdjęcie Prywatne testy na koronawirusa już dostępne. Gdzie i za ile można się zbadać? #2

Jak wykonać test prywatnie?

Pakiet do testu należy zamówić za pośrednictwem Fundacji na Rzecz Perspektyw “Cel”. Pobrane próbki odbiera pracownik fundacji. Organizatorzy ostrzegają jednak, że wyniki testu nie uprawniają do przerwania kwarantanny! Jest to tylko informacja dla badanego, która nie przekłada się w żaden sposób na narzucone mu obostrzenia.

Ministerstwo Zdrowia przypomina jednak, że fakt, iż sami musimy pobrać sobie wymaz jest problematyczny. Jest to trudna procedura, która niepoprawnie wykonana może dać fałszywy wynik testu.

Podsumowując, to dobrze, że mamy możliwość przebadania się na koronawirusa bez wyraźnego zalecenia lekarza. Nie powinniśmy jednak bezgranicznie ufać wynikom testu, łamać kwarantannę, bagatelizować objawy chorobowe i nie przestrzegać zaleceń rządu.