Lifestyle

Jak przygotować się do testu na koronawirusa w mobilnym punkcie?

Katarzyna

Oct. 26, 2020, 5:34 p.m.

Jak przygotować się do testu na koronawirusa w mobilnym punkcie?

Koronawirus opanował cały świat. Osób zakażonych z dnia na dzień przybywa, a władze różnych państw starają się, jak mogą, aby uchronić swoich obywateli przed zakażeniem. Niestety, jako że wirus przenosi się drogą kropelkową, to bardzo ciężko jest się przed nim chronić. Na szczęście spora część chorych przechodzi tę chorobę bezobjawowo lub ma lekkie objawy w postaci braku węchu, smaku i gorączki. Są jednak i tacy pacjenci, którzy wymagają całodobowej hospitalizacji.

Zdjęcie Jak odpowiednio przygotować się do testu na koronawirusa w mobilnym punkcie? #1

Objawy koronawirusa

Jeśli zauważymy u siebie jakieś niepokojące objawy, które są przyczyną zakażenia się koronawirusem, wtedy od razu powinniśmy udać się do lekarza, który skieruje nas na wykonanie testu.

Dziś nie trzeba już udawać się bezpośrednio do szpitala w celu pobrania wymazu z nosa. W całej Polsce funkcjonuje ponad 500 punktów pobrań, gdzie test na koronawirusa można zrobić bez konieczności wysiadania z auta. Pełną i zaktualizowaną listę punktów mobilnych możemy znaleźć na stronie pacjent.gov.pl.

Przygotowanie do wymazu

Do takiego sposoby pobierania wymazu trzeba jednak odpowiednio się przygotować. Mobilne punkty pobrań rządzą się swoimi prawami, więc jeśli chcemy, aby wynik testu był wiarygodny, musimy się zastosować do kilku ważnych zaleceń. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, minimum dwie godziny przed pobraniem wymazu nie powinniśmy wykonywać poniższych czynności:1) pić
2) żuć gumy
3) płukać jamy ustnej ani nosa
4) myć zębów
5) przyjmować leków
6) palić papierosów

Potrzebne dokumenty

Jeśli na badanie skieruje nas lekarz, wtedy jest ono bezpłatne. Wybierając się na nie, musimy mieć przy sobie ważny dokument tożsamości ze zdjęciem. Najlepiej jest więc zabrać ze sobą dowód osobisty, ponieważ do weryfikacji jest potrzebny również nasz numer PESEL.

Zdjęcie Jak odpowiednio przygotować się do testu na koronawirusa w mobilnym punkcie? #2

Wyniki badania

Wyniki przeprowadzonego badania mogą być cztery. Jeśli okaże się on negatywny, wtedy nie mamy koronawirusa i jesteśmy zdrowi. Pozytywny wynik oznacza, że zostaliśmy zakażeni i od stanu naszego zdrowia będzie zależało czy możemy chorobę tą przejść w domu, czy potrzebujemy hospitalizacji.

Wynik testu może być nieagnostyczny, czyli trzeba będzie powtórzyć test, ponieważ pierwsza jego próba została przeprowadzona źle. Oznaczenie wyniku jako „rozstrzygnięty” oznacza, że test jest na granicy czułości i nie dał on jednoznacznego wyniku. W takim wypadku również należy test powtórzyć.