Jakie sytuacje mogą spowodować traumę u dziecka?

Katarzyna

Newsy

16.11.2020 18:51

Jakie sytuacje mogą spowodować traumę u dziecka?

Wychowanie dziecka nie jest prostą sprawą. Wymaga to od rodziców wiele cierpliwości, zrozumienia oraz nakładów pracy i wyrozumiałości. Każdy rodzic jednak chce wychować swoje dziecko jak najlepiej, aby wyrosło na porządnego i mądrego człowieka. Małe dzieci boją się wielu rzeczy i dopiero zachowanie rodziców lub ich pomoc jest w stanie okiełznać strach. Czasami jednak to właśnie zachowania rodziców doprowadzają traumy u dziecka. Jakie sytuacje mogą do niej doprowadzić?

Zdjęcie Jakie sytuacje mogą spowodować traumę u dziecka? #1

Szczęśliwe dzieciństwo

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko miało radosne, miłe i pełne szczęścia dzieciństwo. Nie zawsze jednak nasze pociechy reagują na niektóre sytuacje tak jak dorośli. Dziecko ma inny system wartości oraz inaczej zachowuje się w niektórych sytuacjach niż osoba dorosła. Jak więc rozpoznać u dziecka przeżytą traumę? Jakie zachowania mogą do niej doprowadzić? Co zrobić, aby zmniejszyć strach?

Przyczyny traumy

Każde dziecko jest inne i inaczej reaguje na niektóre sytuacje. Odmienne podejście mają również dzieci względem dorosłych w niektórych sprawach. Dorośli są bardziej odporni na niektóre zdarzenia i nie wywołują one w ich psychice takich zmian, jakie zachodzą u dziecka. Dla dorosłego traumą może być śmierć bliskiej osoby, a dla dziecka może to być nawet przeprowadzka do innego miasta. Dzieci mają inny system wartości, więc trudną sytuacją może być nawet zgubienie ulubionego misia czy wyprowadzka z domu starszego rodzeństwa. Dzieci są też bardziej wrażliwe i czułe na negatywne zdarzenia czy sytuacje, jakie je spotykają. Czym więc objawia się trauma u dziecka?

Zdjęcie Jakie sytuacje mogą spowodować traumę u dziecka? #2

Objawy

Gdy dziecko doświadczy jakiegoś przykrego lub niemiłego zdarzenia, od razu zmienia się jego zachowanie. Może się ono trochę „wycofać” z życia społecznego i z uśmiechniętego dziecka przeobrazi się w „milczka”. Nieszczęśliwe wydarzenie może też wywołać zachowania, które będą szły w inną stronę. Dziecko, zamiast się wyciszyć, stanie się głośne, zbyt energiczne i nieznośne. Przykre zdarzenia mogą też doprowadzać do nagłych wybuchów płaczu bez żadnej przyczyny.

Zdjęcie Jakie sytuacje mogą spowodować traumę u dziecka? #3

Rozwiązania

Każdy rodzic zna swoje dziecko, więc jeśli zauważymy w jego zachowaniu znaczące zmiany, które nastąpiły po ważnym wydarzeniu w życiu rodziny, to warto otwarcie wtedy z dzieckiem porozmawiać. Dzięki temu będziemy wiedzieli jak dziecku pomóc w uporaniu się z tą trudną sytuacją lub przykrym zdarzeniem. Dzieci są bardziej emocjonalne i szczere niż dorośli. Dlatego większość rodziców lekceważy emocje czy zachowania dzieci, które odbiegają od normy. Tłumaczymy to tym, że dziecko po prostu nie ma problemów, które są naprawdę poważne. Takie zachowanie nie jest jednak dobre i nie powinniśmy ignorować naszych dzieci.
Zdjęcie Jakie sytuacje mogą spowodować traumę u dziecka? #4