Czego najczęściej boją się małe dzieci? Jak im pomóc pokonać strach?

Patrycja

Newsy

20.07.2021 15:57

Czego najczęściej boją się małe dzieci? Jak im pomóc pokonać strach?

Małe dzieci boją się wielu rzeczy, które dla większości dorosłych wydają się błahe i śmieszne. Często nie potrafią same zmierzyć się ze swoim strachem i obronić się przed lękiem. Dowiedz się, czego najczęściej boją się małe dzieci? Jak im pomóc pokonać strach?

Strach w rozwoju dziecka

Strach to całkowicie naturalne zjawisko, które potwierdza, że dziecko rozwija się prawidłowo. Jest niezbędny w życiu, ponieważ ostrzega przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami oraz problemami.  

Jednak często dzieci nie potrafią poradzić sobie z własnym strachem i zmierzyć z rzeczami, które go budzą. Na różnych etapach rozwoju, zmieniają się rzeczy, które przerażają dzieci. Jednak strach powinien samoistnie ustąpić do szóstego roku życia.

Zdjęcie Czego najczęściej boją się małe dzieci? Jak im pomóc pokonać strach? #1

Czego najczęściej boją się małe dzieci?

Strach przed ciemnością

80% dzieci boi się ciemności. Ten strach zakorzeniony jest naszej kulturze i wywodzi się od przodków, gdy oddalanie się nocą od źródła światła było szczególnie niebezpieczne. Dzieci boją się ciemności i tego, co może się w niej czaić: potworów, duchów.

Strach przed nietypowymi ludźmi

Małe dzieci często boją się nietypowych ludzi. Należą do nich osoby, ubrane w niespotykane stroje: księża, zakonnice, robotnicy, lekarze, dentyści, św. Mikołaj, a nawet starsze, pomarszczone, czy zdeformowane osoby.

Głośne urządzenia

Maluchy boją się głośnych urządzeń, które wydają nietypowe dźwięki, buczą i brzęczą. Może być to odkurzacz, mikser, ekspres do kawy, sokowirówka, suszarka do włosów, kosiarka.

Piwnice i komórki

Grozę u małych dzieci budzą małe, ciemne pomieszczenia, takie ja piwnice, schowki, czy komórki. Wyobraźnia dzieci jest bogata, dlatego kojarzą im się z tajemniczością oraz potworami czyhającymi w ciemności.

Zjawiska atmosferyczne

Dzieci bardzo często odczuwają lęk przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Burze, grzmoty, błyskawice, ulewy, wichury, szum wiatru, szelest liści- to wszystko może wywoływać w nich przerażenie

Zdjęcie Czego najczęściej boją się małe dzieci? Jak im pomóc pokonać strach? #2

Jak pomóc dziecku pokonać strach?

  • Choć to czego boją się małe dzieci, może wydawać się dorosłym absurdalne, nie powinniśmy lekceważyć dziecięcych strachów, ani tym bardziej ich wyśmiewać.
  • Nie nazywaj dziecka tchórzem, nie ośmieszaj go przy innych.
  • Nigdy nie strasz dziecka i uważaj na to, co mówisz w jego obecności, ponieważ wyobraźnia malucha jest bujna i może płatać figle.
  • Pomóż dziecku zrozumieć strach i zapewnij mu odpowiednie poczucie bezpieczeństwa.
  • Spróbuj poznać przyczynę lęku dziecka i stosuj metodę małych kroków, aby się z nim oswoiło. Pomagaj stopniowo oswajać się dziecku z jego strachem.
  • Nie stosuj terapii szokowej.
  • Unikaj też zarażania dziecka swoimi lękami.