Czego boi się Twoje dziecko? Odkryj niewidoczne źródła jego lęków!

Martyna
Dziecko
03.09.2023 19:08
Czego boi się Twoje dziecko? Odkryj niewidoczne źródła jego lęków!

Lęki u dzieci to zjawisko, które rodzice często obserwują, ale nie zawsze rozumieją w pełni. Dlaczego Twoje dziecko boi się ciemności, dziwnych dźwięków czy separacji od rodziców? Odkryjmy niewidoczne źródła dziecięcych lęków oraz sposoby na ich rozwiązanie. 

5 niewidocznych źródeł lęków

1. Lęk przed nieznanym

Dla dzieci wiele rzeczy w świecie jest nowych i nieznanych. To naturalne, że niektóre z nich mogą wywoływać lęki. Może to być obca osoba, nowe miejsce, czy nawet nieznany przedmiot. 

  • Jak pomóc: Warto eksponować dziecko stopniowo na te nowości, tłumacząc mu, że nowe doświadczenia są ciekawe i pełne możliwości. Wspieraj dziecko w eksploracji i rozmawiaj z nim na temat jego obaw.

2. Strach przed separacją

Dla wielu dzieci separacja od rodziców lub opiekunów to powód do lęku. Szczególnie małe dzieci mogą obawiać się, że rodzic opuści je na zawsze. 

  • Jak pomóc: Buduj zaufanie i bezpieczeństwo poprzez regularny kontakt z dzieckiem. Pozwól mu rozumieć, że jesteś dostępny/a i zawsze wrócisz. To pomoże dziecku czuć się pewniej.

3. Lęk przed ciemnością

Lęk przed ciemnością to jedno z najczęstszych dziecięcych lęków. To, co jest niewidoczne w ciemnościach, może budzić strach. 

  • Jak pomóc: Wprowadź wieczorne rytuały, które pomogą dziecku poczuć się bezpiecznie w ciemności. Może to być nocna lampka, ulubiona pluszowa zabawka czy czytanie bajek przed snem.

4. Strach przed porażką

Dzieci, tak jak dorośli, mogą obawiać się niepowodzeń. Strach przed niezdaniem testu, przegraną w grze lub nieudanym wystąpieniem publicznym może być źródłem lęku. 

  • Jak pomóc: Wspieraj dziecko w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z porażkami. Pokaż, że to naturalna część życia i szansy na naukę i rozwój.

5. Lęk przed odrzuceniem

Dzieci często obawiają się odrzucenia przez rówieśników. Chcą być akceptowane i lubiane przez innych dzieci. 

  • Jak pomóc: Pomóż dziecku budować zdrowe relacje społeczne. Naucz je empatii, szacunku i otwartości na innych. Wspieraj je w nawiązywaniu przyjaźni i radzeniu sobie z konfliktami. 

Podsumowanie 

Lęki u dzieci są naturalne, ale jako rodzice możemy pomóc naszym pociechom radzić sobie z nimi. Kluczem jest zrozumienie źródeł lęków i wspieranie dziecka w budowaniu pewności siebie oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Pamiętajmy, że nasza obecność i wsparcie są dla dziecka kluczowe w pokonywaniu lęków i rozwijaniu się. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną