Dzwoni do Ciebie ten numer? Lepiej odbierz, aby uniknąć kary

Agnieszka

Newsy

20.11.2020 9:42

Dzwoni do Ciebie ten numer? Lepiej odbierz, aby uniknąć kary

Wiele mówi się mediach o tym, aby dla swojego dobra nie odbierać numerów, których nie znamy. Dotyczy to głównie seniorów, którzy często padają ofiarami wyłudzaczy pieniędzy metodą “na wnuczka”, “na policjanta” i podobnym. Jest jednak numer, który warto odebrać, bo jeśli tego nie zrobimy, może nas czekać kara.

Zdjęcie Dzwoni do Ciebie ten numer? Lepiej odbierz, aby uniknąć kary #1

Automatyczna kwarantanna

Od 16 listopada zmieniły się zasady automatycznego wysyłania na kwarantannę. Obecnie system działa tak, że na kwarantannę trafiamy automatycznie po tym, jak pacjent zakażony koronawirusem wskaże nas na liście osób, które z nim przebywały w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

- W ramach digitalizacji inspekcji wprowadzono zmiany. Istnieje ogólnopolska infolinia do kontaktu z sanepidem. Zniesiono obowiązek wystawiania decyzji w formie papierowej. Pracownicy inspekcji nie dzwonią już z informacją o nałożonej kwarantannie czy izolacji robi to automat.

- Dzięki integracji z ZUS nie ma obowiązku poświadczania kwarantanny pracodawcom. Nie trzeba oczekiwać na kontakt od sanepidu, bliskie kontakty osoba zakażona może zgłosić wypełniając formularz - czytamy na Twitterze Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Od tej pory już jesteśmy objęci kwarantanną, o czym będziemy informowani za pomocą automatycznego połączenia telefonicznego. Warto zapamiętać ten numer, zwłaszcza, jeśli masz zwyczaj odrzucać połączenia, których nie znasz. Połączenia są wykonywane między 9 a 20.30.+48 22 104 37 05 - numer, z którego informują o nałożeniu kwarantanny

Zdjęcie Dzwoni do Ciebie ten numer? Lepiej odbierz, aby uniknąć kary #2

Po odebraniu telefonu zostaniemy poinformowani o sytuacji, w której się znajdujemy:

- Została nałożona kwarantanna. Proszę nie opuszczać miejsca zamieszkania i stosować się do zaleceń sanitarnych. Może się z tobą skontaktować policja. Potwierdzenie nałożenia kwarantanny możesz pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. Pobierz i aktywuj obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa.

Informacja o kwarantannie będzie widniała również na Internetowym Koncie Pacjenta. Warto pamiętać, że za złamanie kwarantanny grozi kara pieniężna w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Na potrzeby zrealizowania tego projektu zakupiono 9 tysięcy dodatkowych laptopów, 4 tysiące telefonów komórkowych i 4 tysiące telefonów stacjonarnych. Ma to usprawnić system i informowanie o przebywaniu na kwarantannie.