Jak przebiega łagodny COVID 19?

Patrycja

Zdrowie

11.11.2020 14:57

Jak przebiega łagodny COVID 19?

Koronawirus to choroba górnych dróg oddechowych o rożnym nasileniu i objawach. Jego główne symptomy to wysoka gorączka, kaszel, duszności, nagła utrata węchu lub smaku. Choć 80% zakażonych przechodzi go niemal bezobjawowo, to jest szczególnie groźny dla osób starszych, cierpiących na przewlekle choroby. Dowiedz się, jak wygląda łagodny przebieg koronawirusa i jakie ryzyko się z nim wiąże.

Zdjęcie Jak przebiega łagodny COVID 19? #1

Koronawirus w Polsce

Epidemia koronawirusa na świecie i w Polsce nie zwalnia. W ostatnich tygodniach, odnotowano rekordy zachorowań, a służba zdrowia przestaje być wydolna: coraz więcej jest zajętych szpitalnych łóżek i respiratorów. Do tej pory w naszym kraju zachorowało już 619 tysięcy osób, a zmarło prawie 9 tysięcy zakażonych. Na epidemię COVID-19, dodatkowo nałożył się sezon jesiennych zachorowań na przeziębienie i grypę, przez co sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna.

Zdjęcie Jak przebiega łagodny COVID 19? #2

Koronawirus- objawy

Koronawirus to choroba górnych dróg oddechowych, która u większości osób wywołuje objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Na zachorowanie i ciężki przebieg koronawirusa szczególnie narażone są osoby starsze, po 60. roku życia i te z przewlekłymi, współistniejącymi chorobami. Główne objawy koronawirusa to wysoka gorączka, powyżej 38C, suchy kaszel, duszności, nagła utrata węchu lub smaku, ból głowy, gardła i silne zmęczenie. Rzadziej pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego (jak biegunka), zmiany skórne (wysypka, pokrzywka, covidowe palce).

Zdjęcie Jak przebiega łagodny COVID 19? #3

Przebieg koronawirusa

Koronawirus to choroba o nietypowym przebiegu. Ponad 80% osób zakażonych SARS-CoV-2 przechodzi chorobę bezobjawowo lub ma łagodne objawy, przypominające inne choroby górnych dróg oddechowych. 1 na 5 chorych osób ma ciężką postać choroby, w tym trudności z oddychaniem, i wymaga opieki szpitalnej. U niektórych osób COVID-19 przyjmuje ostrą lub krytyczną postać. Prowadzi do trwałych zmian w płucach, ostrej niewydolności wielonarządowej, wstrząsu septycznego, a nawet śmierci.

Zdjęcie Jak przebiega łagodny COVID 19? #4

Jak przebiega łagodny COVID 19?

Łagodny przebieg zakażenia koronawirusem oznacza, że objawy mają niewielkie nasilenie, przypominające przeziębienie lub niemal wcale nie występują. Gdy pojawia się gorączka nie jest wysoka i łatwo można ją obniżyć. Mogą pojawiać delikatne bóle głowy, ogólne osłabienie i zmęczenie.

Zdjęcie Jak przebiega łagodny COVID 19? #5

Wysokie ryzyko dla innych

Osoby, które przechodzą koronawirusa w łagodny sposób, stwarzają największe ryzyko dla pozostałych. Ze względu na to, że objawy nie przypominają charakterystycznego przebiegu choroby, często są bagatelizowane, a chorzy nie są diagnozowani. Nie zdają sobie sprawy z ryzyka i nie zgłaszają się do stacji sanitarno-epidemiologicznych, przez co wychodzą z domu, spotykają się z innymi, nieświadomie ich zarażają i rozprzestrzeniają COVID-19. Jedynym sposobem na potwierdzenie zakażenia koronawirusem jest wykonanie testu.