Pięć zmian, jakie zajdą w Twoim ciele po ciąży

Pięć zmian, jakie zajdą w Twoim ciele po ciąży

Okres oczekiwania na przyjście na świat dziecka to szczególny czas. Ciąża to wyjątkowy stan, który każda kobieta przechodzi nieco inaczej, jej ciało i emocje przez dziewięć miesięcy ciągle się zmieniają. Po porodzie większość zmian wraca do normy, jednak niektóre z nich utrzymują się dłużej. Dowiedz się, jakie zmiany zajdą w Twoim ciele po ciąży.

Zdjęcie Pięć zmian, jakie zajdą w Twoim ciele po ciąży #1

Wygląd brzucha

Choć urodziłaś już dziecko, brzuch po ciąży może nie zniknąć jeszcze przez długi czas. Już po około 6 tygodniach od porodu, możesz zacząć wykonywać ćwiczenia fizyczne, stosuj też zbilansowaną i racjonalną dietę. To pozwoli Ci pozbyć się nadprogramowych kilogramów i zmienić wygląd brzucha.

Rozstępy

Rozstępy po ciąży pojawiają się na brzuchu u ok. 80 % kobiet. Ze względu na stale powiększający się brzuch, dochodzi do mechanicznego rozciągania włókien i powstawaniu zmian na skórze. Po porodzie nie znikają one od razu. Choć brzuch się zmniejsza i rozstępy się spłycają, to wciąż mogą być widoczne przez dłuższy czas. W walce z rozstępami pomoże nawilżanie skóry kosmetykami bogatymi w witaminę E, wprowadzenie diety bogatej w cynk i stosowanie zabiegów kosmetycznych.

Zdjęcie Pięć zmian, jakie zajdą w Twoim ciele po ciąży #2

Zmiana rozmiaru stopy

U kobiet po porodzie dosyć często dochodzi do zmiany rozmiaru stopy. Jak podaje serwis internetowy Supermamy, badania opublikowane przez LiveScience, wykazują, że u 60-70% kobiet po urodzeniu dziecka stopa stała się większa, co najmniej o jeden rozmiar.

Zdjęcie Pięć zmian, jakie zajdą w Twoim ciele po ciąży #3

Zmiany nastroju

Częste wahania i zmiany nastroju wynikają, ze zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Nie tylko w trakcie ciąży, ale i po urodzeniu dziecka możesz doświadczać bardzo gwałtownych zmian nastroju. W krótkim czasie możesz przechodzić od śmiechu, poprzez smutek, złość do płaczu i histerii. Jeśli emocje są bardzo silne i wpływają na Twoje codzienne życie, nie lekceważ tego. Wybierz się do specjalisty, który pomoże Ci się z nimi uporać.

Zdjęcie Pięć zmian, jakie zajdą w Twoim ciele po ciąży #4

Nietrzymanie moczu

Problemy z nietrzymaniem moczu, to kolejny objaw, którego mogą doświadczać kobiety w ciąży i po porodzie. W ciąży dzieje się tak dlatego, że macica szybko się powiększa i zaczyna uciskać na pęcherz, który może niekontrolowanie się opróżniać. Natomiast po porodzie może dojść do rozluźnienia mięśni dna miednicy, które odpowiadają m.in. za zamykanie cewki moczowej. Problem ten może się nasilać podczas kaszlu, śmiechu lub noszenia dziecka na rękach (tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu).

Patrycja

Polecane