Jak sprawdzić, czy już przeszliśmy koronawirusa?

Patrycja

Zdrowie

23.11.2020 20:28

Jak sprawdzić, czy już przeszliśmy koronawirusa?

COVID-19 to choroba górnych dróg oddechowych o różnym przebiegu, nasileniu i objawach. Niektórzy przechodzą ją łagodnie lub bezobjawowo, u innych przybiera ciężką postać. Jej symptomy mogą przypominać przeziębienie lub grypę i czasem trudno nam określić, na co właściwie chorowaliśmy. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy już przeszliśmy koronawirusa?

Zdjęcie Jak sprawdzić, czy już przeszliśmy koronawirusa? #1

Przebieg koronawirusa

Zakażenie koronawirusem może mieć różny przebieg. U większości osób (80%) COVID-19 przebiega łagodnie, niemal bezobjawowo, chorzy nie odczuwają żadnych dolegliwości. Jest szczególnie groźny dla osób starszych i cierpiących na przewlekłe choroby. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że u 14% chorych koronawirus ma ciężki przebieg: powoduje problemy z oddychaniem, zmiany w płucach, wymaga leczenia w szpitalu i podłączenia do respiratora. U 6% chorych stan określa się jako krytyczny i w tych najcięższych przypadkach może prowadzić do wstrząsu septycznego, posocznicy, a nawet śmierci.

Zdjęcie Jak sprawdzić, czy już przeszliśmy koronawirusa? #2

Objawy koronawirusa

COVID-19 to choroba górnych dróg oddechowych, wywoływana przez nowo odkrytego koronawirusa. Jej główne objawy to gorączka, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, nagła utrata węchu lub smaku. Może pojawiać się też ból głowy, gardła, mięśni, silne zmęczenie i osłabienie oraz dolegliwości trawienne i zmiany skórne.

Zdjęcie Jak sprawdzić, czy już przeszliśmy koronawirusa? #3

Jak sprawdzić, czy już przeszliśmy koronawirusa?

Czasem człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, że już przeszedł zakażenie koronawirusem. Objawy mogą się nie pojawić, być bardzo łagodne lub byliśmy przekonani, że było to zwykłe przeziębienie. Jak sprawdzić czy już zachorowaliśmy?

Zdjęcie Jak sprawdzić, czy już przeszliśmy koronawirusa? #4

Testy serologiczne

Jedynym sposobem na sprawdzenie, czy już przeszliśmy koronawirusa jest wykonanie testów serologicznych, które wskazują, czy w naszym organizmie znajdują się przeciwciała IgM i IgG, specyficzne dla koronawirusa SARS-CoV-2.

Jak wykonywane są testy?

Testy serologiczne wykonywane są poprzez pobranie krwi w laboratorium lub punkcie pobrań. Wynik dodatni badania serologicznego i identyfikacja IgG u badanych, umożliwia wykrywanie ozdrowieńców, czyli osób które przebyły infekcję bezobjawowo, łagodnie lub miały nietypowe objawy zakażenia.

Zdjęcie Jak sprawdzić, czy już przeszliśmy koronawirusa? #5

Kiedy wykonać testy?

Testy serologiczne możemy wykonać najwcześniej 2 tygodnie po ustąpieniu objawów choroby. Wynika to z faktu, że przeciwciała IgG są wytwarzane najwcześniej po około 10-14 dniach od momentu zakażenia. Przeciwciała utrzymują się we krwi przez wiele miesięcy, dając nam odporność na chorobę.