Koronawirus: Kto może zostać dawcą osocza?

Koronawirus: Kto może zostać dawcą osocza?

Jeśli chorowałeś na koronawirusa i masz to już za sobą, teraz masz szansę pomóc innym osobom! Możesz zostać dawcą osocza, które zawiera przeciwciała, wspomagające leczenie chorych na COVID-19. Dowiedz się kto może zostać dawcą, jak jest pobierane osocze i na czym polega terapia.

Zdjęcie Koronawirus: Kto może zostać dawcą osocza? #1

Ozdrowieńcy mogą pomóc innym

Jeśli chorowałeś na koronawirusa i pokonałeś już chorobę, masz szansę pomóc innym odzyskać zdrowie. Twoje osocze zawiera teraz przeciwciała, które mogą pomóc w leczeniu chorych na COVID-19. Oddaj je innym i uratuj czyjeś zdrowie, a nawet życie!

Kto może zostać dawcą osocza?

Dawcą osocza może zostać osoba w wieku 18 – 65 lat, która przeszła zakażenie koronawirusem. Jeśli wyzdrowiałeś i minęło już co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji, Twoje osocze może zostać pobrane. Tak samo w przypadku jeśli przebyłeś zakażenie bezobjawowo.

Zdjęcie Koronawirus: Kto może zostać dawcą osocza? #2

Gdzie się zgłosić, by oddać osocze?

Osocze możesz oddać w najbliższym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wystarczy, że tam zadzwonisz i umówisz się na wizytę. Jeśli chcesz uzyskać więcej szczegółów odnośnie osocza ozdrowieńców, wejdź na stronę internetową: www.gov.pl/koronawirus.

Jak jest pobierane osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Metoda ta polega na pobraniu od dawcy jedynie płynnej części krwi zwanej osoczem. Podczas zabiegu zostajesz do podłączony do separatora, który rozdziela pobraną wstępnie krew na część komórkową i osocze. Oprócz igły, którą spływa krew, na ręce masz dodatkowo założony rękaw do mierzenia ciśnienia. Zabieg trwa około 30-40 minut i podzielony jest na 2-3 cykle. Podczas jednej donacji pobierane jest 650/700 ml osocza.

Zdjęcie Koronawirus: Kto może zostać dawcą osocza? #3

Na czym polega terapia osoczem?

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19. Po przetoczeniu go osobie chorej, przeciwciała z osocza eliminują koronawirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Gotowe przeciwciała od ozdrowieńców przyspieszają leczenie koronawirusa i wzmacniają układ odpornościowy chorych. Terapia osoczem nie jest nowością. To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych, która była już wcześniej stosowana m. in. przy zakażeniach wirusem EBOLA, wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1).

Patrycja

Polecane