Czy ozdrowieńcy też powinni się szczepić?

Patrycja

Zdrowie

21.12.2020 14:13

Czy ozdrowieńcy też powinni się szczepić?

Już za kilka dni szczepionka na COVID-19 ma zostać oficjalnie zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków. Tuż po Świętach Bożego Narodzenia w krajach Unii Europejskiej mają ruszyć masowe szczepienia społeczeństwa. Poznaj fakty na temat szczepionki. Dowiedz się, czy ozdrowieńcy też powinni się szczepić.

Zdjęcie Czy ozdrowieńcy też powinni się szczepić? #1

Szczepienia na COVID-19 po Świętach

Zgodnie z zapowiedzią szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, wszystkie kraje unijne będą mogły rozpocząć szczepienia przeciwko COVID-19 już 27 grudnia. Stanie się tak, jeśli Europejska Agencja Leków oficjalnie zatwierdzi szczepionkę i dopuści ją do użytkowania.

Szczepienia w Polsce

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiada, ze tuż po Świętach do Polski przyjedzie pierwszy transport z 10 tys. dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. Łącznie otrzymamy 60 milionów dawek szczepionki. Szczepienia w pierwszej kolejności otrzymają m.in. pracownicy służby zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych.

Zdjęcie Czy ozdrowieńcy też powinni się szczepić? #2

Czy ozdrowieńcy też powinni się szczepić?

W związku ze szczepieniami pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Jednym z nich jest to, czy osoby które przeszły zakażenie koronawirusem, również powinny się zaszczepić.

Ozdrowieńcy, to osoby, które przeszły koronawirusa. Zalicza się do nich osoby, u których od pojawienia się pierwszych objawów choroby minęło co najmniej 7 dni, a w ciągu ostatnich 72 godzin nie wystąpiła gorączka, ani inne objawy, takie jak kaszel lub duszności.

Zdjęcie Czy ozdrowieńcy też powinni się szczepić? #3

Szczepienie na COVID-19 dla ozdrowieńców

Niezależnie od tego, czy ktoś przechodził COVID, czy też nie, powinien się zaszczepić. Minister Zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Polsat News, powiedział że „nie ma żadnych przeciwskazań do tego, żeby osoby, które są ozdrowieńcami zostały zaszczepione”. Marek Posobkiewicz, lekarz i były Główny Inspektor Sanitarny w rozmowie z wp.pl, powiedział że „warto nawet będąc ozdrowieńcem zaszczepić się na COVID-19”. Powinniśmy zrobić to związku z tym, że nie wiemy jak długo po zachorowaniu przeciwciała wytworzone przeciwko koronawirusowi będą nas chronić. Natomiast odporność na wirusa po szczepionce ma trwać nawet od kilku do kilkunastu lat.

Zdjęcie Czy ozdrowieńcy też powinni się szczepić? #4