Dzięki tym radom blizny zagoją się szybciej

Dzięki tym radom blizny zagoją się szybciej

Blizny stanowią nie tylko estetyczny, ale czasem także zdrowotny problem. Jak przyspieszyć gojenie blizn? Co zrobić, aby były mniej widoczne? Poznaj sprawdzone sposoby, by blizny goiły się szybciej.

Zdjęcie Dzięki tym radom blizny zagoją się szybciej #1

Jak powstają blizny?

Blizny to ślady na skórze, które powstają w wyniku, zranień, skaleczeń, oparzeń lub zabiegów chirurgicznych. Mogą być przyczyną swędzenia, zaczerwienienia, bólu, a także dyskomfortu fizycznego i psychicznego: zawstydzenia, złego samopoczucia i stresu. Dowiedz się, w jaki sposób pielęgnować blizny i jak przyspieszyć proces ich gojenia.

Zdjęcie Dzięki tym radom blizny zagoją się szybciej #2

Jak pielęgnować blizny?

Leczenie blizny należy zacząć jak najwcześniej, od razu po odpadnięciu strupków. Regularnie przemywaj ranę wodą z mydłem oraz dezynfekuj Octaniseptem. Regularnie smaruj maścią lub żelem (np. Alcepalan, Cepan, Dermaliz) i masuj delikatnymi, kolistymi ruchami. Możesz też zakleić bliznę specjalnym silikonowym plastrem, który zapobiegnie jej powiększaniu. Im wcześniej zaczniesz pielęgnować bliznę, tym mniej widoczna będzie.

Zdjęcie Dzięki tym radom blizny zagoją się szybciej #3

Jak przyspieszyć gojenie się blizn?

  • Wygląd blizny zależy od rodzaju urazu, jej wielkości i czasu, jaki poświecimy na jej pielęgnację. W celu przyspieszenia gojenia się blizn, należy przestrzegać poniższych zasad:
  • Nie zdrapuj i nie zrywaj strupków, które powstają w trakcie gojenia się rany. Poczekaj aż same odpadną dzięki temu rana nie zostanie zainfekowana.
  • Jeśli rana powstała na miejscu, w którym dochodzi do zwiększonego napięcia skóry (kolano, łokieć), postaraj się jej dodatkowo nie obciążać. Nie ćwicz intensywnie, nie zginaj i nie klękaj, aby blizna się nie rozeszła.
  • Uważają na podrażnienia mechaniczne, na przykład tarcie. Nie noś obcisłych ubrań z szorstkich materiałów, może to doprowadzić do uszkodzenia blizny i spowolnić proces jej gojenia.

    Zdjęcie Dzięki tym radom blizny zagoją się szybciej #4
  • Jeśli masz bliznę po cesarskim cięciu lub operacji brzucha, postaraj się utrzymać stałą wagę ciała. Dzięki temu skóra się nie rozciągnie, a blizna się nie powiększy.
  • Chroń bliznę przed promieniowaniem słonecznym. Co najmniej przez rok nie opalaj się i nie korzystaj z solarium. Blizny, które są wystawione na promieniowanie UV mogą stać się ciemniejsze i bardziej widoczne. Może pojawić się swędzenie, pieczenie, ból i przerosty blizn.

Patrycja

Polecane