Czy masz rakotwórcze przedmioty w domu? Czego najlepiej się pozbyć, aby się nie narażać?

Czy masz rakotwórcze przedmioty w domu? Czego najlepiej się pozbyć, aby się nie narażać?

Nauka i badania coraz bardziej się rozwijają i odkrywają przed nami wiele tajemnic. Dziś wiemy więcej na temat zdrowego odżywiania, substancji, które nam szkodzą oraz nawyków, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologie, zanieczyszczenie środowiska oraz to, z jakich tkanin stworzone są nasze ubrania. Wpływ na nasze zdrowie mają również przedmioty, którymi się otaczamy. Które z nich są rakotwórcze? Sprawdź, czy masz je w domu!

Zdjęcie Czy masz rakotwórcze przedmioty w domu? Czego najlepiej się pozbyć, aby się nie narażać? #1

Ilość a nie jakość

Dziś większość przedmiotów jest produkowana z tworzyw, które niekoniecznie są zdrowe, tylko tanie. Dzisiejsze czasy pokazują nam, że większość z nas stawia na konsumpcjonizm, któremu sprzyja globalizacja i dostęp do nieograniczonej ilości dóbr. Kupując przedmioty do domu, nie zawsze sprawdzamy, z czego są wyprodukowane, jeśli nam się podobają. Warto jednak poznać listę poniższych przedmiotów, ponieważ są one rakotwórcze i mogą zagrażać naszemu zdrowiu!

Akcesoria kuchenne

Przedmioty zawierające rakotwórcze substancje można znaleźć w kuchni. W skład np. plastikowych pojemników wchodzą bisfenol A, triklosan czy ftalany, które znajdują się na liście niebezpiecznych substancji. Niezdrowo jest więc trzymać jedzenie w takich pojemnikach i lepiej zastąpić je szklanymi.

Do przechowywania żywności najlepsze są te z oznaczeniem 2 lub 5, który znajduje się w trójkącie na etykiecie pojemnika. Niebezpieczne są też plastikowe czy wykonane z czarnego nylonu np. cedzaki, czy łyżki. Tworzywo to pod wpływem wysokiej temperatury wytwarzają toksyczne i rakotwórcze substancje. Jeśli możemy, to rezygnujmy z takich akcesoriów kuchennych i kupujmy np. te wykonane z drewna.

Zdjęcie Czy masz rakotwórcze przedmioty w domu? Czego najlepiej się pozbyć, aby się nie narażać? #2

Zasłony prysznicowe

Wielu z nas „przerabia” wannę na prysznic, dodający tylko zasłonkę prysznicową, która ma zabezpieczyć łazienkę przez zachlapaniem wodą. Takie zasłonki są ogólnodostępne i możemy je kupić w wielu wzorach i kolorach.

Niestety produkty te pod wpływem wysokiej temperatury i wilgoci uwalniają niebezpieczne substancje, które jesteśmy w stanie wyczuć nawet swoim nosem. Tanie i sztuczne zasłonki prysznicowe z PCV wydzielają lotne związku organiczne oraz fitalany, które podrażniają nasz układ oddechowy i nerwowy.

Mają też negatywny wpływ na nasze samopoczucie i mogą powodować bóle głowy oraz problemy z nerkami i wątrobą. Kupując zasłonkę prysznicową, najlepiej jest zerknąć, z czego jest ona wyprodukowana i kupić tą, która nie zawiera w swoim składzie tworzyw PCV.

Odświeżacz powietrza

Czasami chcąc się pozbyć przykrych zamachów z domu, kupujemy odświeżacze powietrza, które mają na celu ich zamaskowanie. Niestety takie produkty mają w swoim składzie wiele toksycznych substancji, które nie są dla nas zdrowe. Mowa tu np. o formaldehydzie, benzenowi, acetonie czy ftalanie. Częste używanie odświeżaczy powietrza może doprowadzić do alergii, astmy czy problemów z układem nerwowym. Odświeżacze powietrza bezpiecznej jest zamienić na olejki eteryczne lub po prostu częściej wietrzyć dane pomieszczenia.

Zdjęcie Czy masz rakotwórcze przedmioty w domu? Czego najlepiej się pozbyć, aby się nie narażać? #3

Dywany

Do wielu wykładzin czy dywanów również dodawane są szkodliwe substancje, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Mowa tu o styrenie, różnego rodzaju klejach czy środkach mających na celu przeciwdziałanie grzybom i molom. Są one niezdrowe i mogą wywoływać nawet raka.

Dywany zazwyczaj leżą przez większość czasu w pokoju, a tylko od czasu do czasu są wnoszone i wietrzone na podwórku. Powoduje to, że większość szkodliwych substancji przedostaje się do powietrza, którym później oddycham. Wyżej wymienione substancje mogą doprowadzić do problemów z układem nerwowym, hormonalnym i powstania astmy. Jeśli więc możemy, to zrezygnujemy z posiadania dywanu czy wykładziny w pokojach.

Sztuczne świece zapachowe

Świece zapachowe to piękny element zapachowy naszego domu. Budują nastrój oraz pięknie podkreślają wystrój wnętrza. Są dobrym dodatkiem do długich zimowych wieczorów, którym nadają piękny zapach. Mogą działać również jako odświeżacze powietrza, które dodatkowo ogrzewają pokój. Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów

Konsumenckich uważa jednak, że nawet połowa tych elementów dekoracyjnych może zawierać ołowiane elementy w swoich knotach. Ich uszkodzenie pod wpływem wysokiej temperatury może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych czy chorób nowotworowych. Bezpieczniejszymi dla nas świeczkami zapachowymi są te wykonane z soi, która jest bardziej ekologiczna oraz emituje mniej dwutlenku węgla do atmosfery.

Zdjęcie Czy masz rakotwórcze przedmioty w domu? Czego najlepiej się pozbyć, aby się nie narażać? #4

Katarzyna

Polecane