Ból brzucha u dziecka- kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Patrycja

Zdrowie

06.11.2020 13:28

Ból brzucha u dziecka- kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Istnieje wiele przyczyn bólu brzucha u dzieci. Dolegliwość ta pojawia się bardzo często i przyjmuje różne nasilenie. Dowiedz się, jak leczyć ból brzucha u dzieci i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza.

Przyczyny bólu brzucha u dzieci

Ból brzucha u dzieci to bardzo częsta dolegliwość. Jej przyczyny mogą być różne. Ból brzucha może być skutkiem stresu, zdenerwowania i silnych emocji, może wynikać ze zbyt szybkiego i łapczywego spożywania posiłków, być objawem alergii lub zatrucia pokarmowego, a także świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych, które wymagają konsultacji z lekarzem.

Zdjęcie Ból brzucha u dziecka- kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? #1

Kiedy należy udać się do lekarza?

Nie zawsze z bólem brzucha musimy udać się do specjalisty. Dowiedz się, w jakich przypadkach powinnaś skonsultować się z lekarzem.

  • Intensywny ból brzucha, który budzi dziecko w nocy
  • Towarzyszy mu biegunka lub zaparcia
  • Ból brzuch promieniuje do pleców lub kończyn, umiejscowiony jest z dala od pępka
  • Dziecko traci na wadze, zostaje zahamowany wzrost i zwiększenie masy ciała
  • Towarzyszy mu gorączka, osłabienie, bóle mięśni i stawów
  • W rodzinie występowały przewlekłe choroby układu pokarmowego

Zdjęcie Ból brzucha u dziecka- kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? #2

Jak radzić sobie z bólem brzucha?

Sposoby radzenia sobie z bólem brzucha u dziecka są związane z jego przyczynami. Poznaj najpopularniejsze sposoby radzenia sobie z bólem.

Jeśli ból brzucha występuje po posiłkach, towarzyszą mu problemy z wypróżnianiem, dotyczy problemu zaparć. Konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej diety. Włącznie do niej dużej ilości płynów, suszonych śliwek i nabiału.

Ból brzucha może być skutkiem połykania nadmiaru powietrza (tzw. aerofagia). Towarzyszą mu wtedy wzdęcia, gazy i nadmierne odbijanie. Niezbędna jest zmiana nawyków żywieniowych, przyjmowanie posiłków na siedząco i bez pośpiechu, unikanie gazowanych napojów i słodyczy.

Z kolei w przypadku grypy żołądkowej, której towarzyszą wymioty i biegunka, bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Picie co najmniej 2 litrów płynów dziennie.

Zdjęcie Ból brzucha u dziecka- kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? #3

Domowe sposoby na ból brzucha u dzieci

Domowe sposoby na ból brzucha u dzieci pomogą skutecznie poradzić sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością. W przypadku bólu warto pić herbatę z rumianku, mięty lub melisy. Mają działanie rozkurczające, przeciwbólowe, przeciwzapalne i uspokajające. Bardzo dobrze sprawdzi się też napój z imbiru, soku z cytryny i miodu. Działa przeciwzapalnie, wspomaga produkcję soków trawiennych. Napar z kminku poprawia pracę jelit i zmniejsza wzdęcia oraz gazy. Siemię lniane działa przeciwbólowo i poprawia przemianę materii. Odpowiednia dieta, spożywanie produktów bogatych w błonnik i nabiału, wspomoże pracę układu pokarmowego. Na ból brzucha pomogą też ciepłe kompresy i okłady.

Zdjęcie Ból brzucha u dziecka- kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? #4