Jak zmienia się ciało po porodzie? Czy kobiety je akceptują?

Martyna
Ciąża
04.06.2023 18:09
Jak zmienia się ciało po porodzie? Czy kobiety je akceptują?

Na popularnym serwisie TikTok 19 – letnia mama opublikowała materiał filmowy, w którym pokazuje swoje ciało po porodzie. Jest ona zazdrosna, że jej mąż nie jest obarczony poświęceniem swojego wyglądu dla dziecka. Czy Polki akceptują swoje ciała po porodzie? 

TikTok 

Natalia Abrams - użytkowniczka znanego serwisu TikTok na swoim koncie zamieściła nagranie, w którym pokazuje swoje ciało po porodzie. Jak sama podkreśla, jej córka jest najlepszym co ją w życiu spotkało. Jednak ma ona ogromy żal i czuje niesprawiedliwość, ponieważ widzi ogromne zmiany w jej ciele, które pojawiły się po porodzie.  

Kobieta jest zazdrosna o swojego partnera, który nie musiał poświęcać swojego wyglądu dla dziecka i nie zmaga się teraz z samoakceptacją. W załączonym filmiku napisała: 

"Kiedy mój partner ma córkę bez rujnowania własnego ciała i bez dbania o dziecko przez dziewięć miesięcy" 

 

Zmiany po porodzie 

Ciąża to dla większości kobiet najpiękniejszy czas w życiu. Jednak przez 9 miesięcy ciało diametralnie się zmienia. Po porodzie wiele Pań ma problem z akceptacją swojego wyglądu. Największym problem dla nich są rozstępy na brzuchu, które powstają w wyniku przybrania na wadze w trakcie ciąży.  

W trakcie połogu, czyli okresu trwającego ok. 6 tygodni po porodzie dochodzi do: 

  • Zmian układu hormonalnego 
  • Zmian układu moczowo - płciowego 
  • Zmian krążenia 
  • Zmian rozmiaru piersi 

Jest to szczególnie trudny okres dla młodych mam. W tym czasie partnerzy powinni szczególnie pomagać kobiecie w obowiązkach domowych oraz w opiece nad dzieckiem. 

Akceptacja 

Wiele kobiet po porodzie ma problem z akceptacją swojego ciała. Jest on tak wielki, że wiele z nich odczuwa lęk przed współżyciem ze swoim partnerem. Badania pokazują, że: 

“W grupie kobiet, które odczuwały dyskomfort lub lęk przed współżyciem 57,1% osób odczuwało średni poziom satysfakcji po porodzie.” - biblioteknauki.pl 

Dlatego bardzo ważne jest, aby partner rozmawiał ze swoją partnerką o tym jak się czuje i czego jej trzeba. Co więcej, kobieta powinna czuć się nadal atrakcyjna dlatego warto pokazać jej, że mimo zmian, które zaszły w jej ciele dla swojego mężczyzny niezmiennie pozostaje atrakcyjna.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną