Jeśli masz taką wysypkę, koniecznie wybierz się do lekarza!

Patrycja

Zdrowie

02.11.2020 15:09

Jeśli masz taką wysypkę, koniecznie wybierz się do lekarza!

Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów, które pojawiają się u kobiet. Czasem jego oznakami są nie tylko grudki i guzki w piersiach, ale także charakterystyczna wysypka na klatce piersiowej. Zmiany skórne mogą być objawem rzadkiego nowotworu zapalnego piersi. Dowiedz się, jak wyglądają i co zrobić, jeśli je u siebie zauważyłaś.

Zdjęcie Jeśli masz taką wysypkę, koniecznie wybierz się do lekarza! #1

Rak piersi

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet na świecie. Co roku na raka piersi umiera aż pół miliona kobiet na świecie. 80% z nich stanowią kobiety dojrzałe po 50. roku życia.

Co roku w Polsce wykrywa się około 19 tysięcy nowych zachorowań, a 6 tysięcy pacjentek umiera. Jeśli rak piersi zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, daje bardzo dobre rokowania i szansę na wyleczenie. Bardzo groźny jest także rak zapalny piersi- rzadki nowotwór, stanowiący zaledwie 1-5% wszystkich przypadków.

Rak zapalny piersi

Rak zapalny piersi to groźny i rzadki nowotwór, który stanowi zaledwie 1-5% wszystkich przypadków. To agresywny typ nowotworu gruczołu piersiowego, który szybko daje przerzuty do innych narządów. Najczęściej wykrywany jest u kobiet dojrzałych, po 55. roku życia, zmagających się z otyłością.

Rak zapalny piersi- skórne objawy

Charakterystycznymi objawami zapalnego raka piersi są zmiany skórne, szczególnie w postaci wysypki w okolicach sutków. Mogą przybierać także postać zmarszczek, przebarwień, obrzęków i zagłębień na skórze. Oprócz tego może im towarzyszyć obrzmienie sutków, ich wzrost, tkliwość i pieczenie piersi, ból i powiększenie węzłów chłonnych.

Zdjęcie Jeśli masz taką wysypkę, koniecznie wybierz się do lekarza! #2

Rak zapalny piersi- profilaktyka

Jeśli zauważyłaś u siebie niepokojące zmiany skórne, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Wczesne wyrycie raka piersi daje bardzo dobre rokowania i dużą szansę na wyleczenie. W zaawansowanym stadium szansę na wygraną z chorobą są znikome. Dlatego w walce z rakiem piersi, tak ważna jest profilaktyka.

Jak wygląda leczenie raka piersi

Leczenie raka piersi obejmuje działania kompleksowe. Stanowi połączenie chemioterapii, hormonoterapii, radioterapii, często też wymaga operacyjnego usunięcia zmiany, czyli mastektomii. Wczesne wykrycie raka piersi i rozpoczęcie leczenia onkologicznego, zwiększa szansę na powrót do zdrowia.