Sól fizjologiczna a woda morska. Czym się różnią?

Patrycja

Zdrowie

30.10.2020 17:15

Sól fizjologiczna a woda morska. Czym się różnią?

Zarówno sól fizjologiczna, jak i woda morska to preparaty, które powinny znaleźć się w Twojej domowej apteczce. Mają wiece cennych właściwości i możesz wykorzystać je do przemywania ran, nawilżania śluzówki i przy infekcjach. Dowiedz się, czym się różnią oba roztwory i jak jeszcze mogą być stosowane!

Zdjęcie Czym różni się sól fizjologiczna od wody morskiej? #1

Czym jest sól fizjologiczna?

Sól fizjologiczna, czyli izotoniczny, wodny roztwór chlorku sodu (NaCl). Najczęściej wykorzystuje się roztwory o stężeniu 0,9% chlorku sodu. Stosuje się go w medycynie, branży kosmetycznej i estetycznej. Sól fizjologiczna ma wiele cennych właściwości. Stosuje się ją do nawadniania i uzupełniania elektrolitów w stanach odwodnienia lub po operacjach i zabiegach chirurgicznych. Można stosować ją do inhalacji i nebulizacji, nawilżania śluzówki nosa, przemywania ran i oczu, a nawet do kosmetycznego oczyszczania skóry.

Zdjęcie Czym różni się sól fizjologiczna od wody morskiej? #2

Czym jest woda morska?

Woda morska to wodny roztwór hipertoniczny, zawierający chlorek sodu o stężeniu wyższym niż 0,9%. Zawiera liczne sole mineralne, a dzięki większemu stężeniu chlorku sodu NaCl, doskonale sprawdza się w usuwaniu zalegającej wydzieliny z nosa i zmniejsza obrzęk śluzówki. Jest pomocna w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Zdjęcie Czym różni się sól fizjologiczna od wody morskiej? #3

Czym się różni sól fizjologiczna od wody morskiej?

Sól fizjologiczna od wody morskiej różni się stężeniem chlorku sodu. Sól fizjologiczna to roztwór o mniejszym stężeniu (0,9% chlorku sodu), a sól morska ma wyższe stężenie (zazwyczaj 2,2%). Dzięki temu hipertoniczna woda morska ma silniejsze działanie i warto ją stosować przy uciążliwym katarze do udrożnienia, oczyszczenia i zmniejszenia obrzęku śluzówki nosa.

Zdjęcie Czym różni się sól fizjologiczna od wody morskiej? #4

Kiedy można stosować sól fizjologiczną?

Sól fizjologiczna to roztwór, który może być stosowany zarówno u dzieci jak i dorosłych. Ma bezpieczny skład, nie podrażnia i nie zmienia pH skóry. Można stosować ją do przemywania ran i uszkodzeń skóry, do nawilżania śluzówki nosa, oczu, do inhalacji w czasie przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych.

Zdjęcie Czym różni się sól fizjologiczna od wody morskiej? #5

Kiedy można stosować sól morską?

Sól morska hipertoniczna może być stosowana do zapobiegania infekcji górnych dróg oddechowych. Pomaga wypłukiwać bakterie, wirusy i zanieczyszczenia. Nawilża i oczyszcza błonę śluzową nosa, rozrzedza śluz i ułatwia jego usunięcie z dróg oddechowych. Oprócz tego może być stosowana przy alergiach, do płukania zatok, inhalacji, przemywania ran i skaleczeń.

Zdjęcie Czym różni się sól fizjologiczna od wody morskiej? #6