Jeśli Twoje dziecko ma taka wysypkę to musisz to wiedzieć!

Patrycja

Zdrowie

11.11.2020 16:10

Jeśli Twoje dziecko ma taka wysypkę to musisz to wiedzieć!

Jeśli u Twojego dziecka pojawiła się wysoka gorączka, zmęczenie, apatia i charakterystyczna wysypka w formie plamek i grudek, na twarzy i górnej części klatki piersiowej, to mogą być objawy bostonki! Dowiedz się, czym jest choroba bostońska, jakie są jej objawy, przyczyny i jak się ją leczy.

Zdjęcie Jeśli Twoje dziecko ma taka wysypkę to musisz to wiedzieć! #1

Co to jest choroba bostońska?

Choroba bostońska to potoczna nazwa choroby dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD od Hand, Foot, Mouth Disease). To wirusowa choroba zakaźna wieku dziecięcego. Najczęściej dotyka niemowlęta i dzieci do 5 roku życia, choć czasem chorują na nią także starsze dzieci i dorośli.

Jej nazwa pochodzi od miejsc, w którym pojawia się charakterystyczna wysypka w formie grudek, plamek i pęcherzyków wypełnionych płynem. A nazwa bostonka wzięła się od Bostonu, miejsca gdzie po raz pierwszy wybuchła jej epidemia.

Przyczyny choroby bostońskiej

Choroba bostońska przenosi się drogą kropelkową, najczęściej przez kaszel i kichanie, a także przez mocz i kał. Wywoływana przez wirusy Coxsackie, należące do grupy enterowirusów, które mogą powodować także przeziębienie, anginę, biegunkę. Dowiedz się, jakie są objawy bostonki.

Zdjęcie Jeśli Twoje dziecko ma taka wysypkę to musisz to wiedzieć! #2

Objawy choroby bostońskiej

Pierwsze objawy choroby bostońskiej pojawiają się po 3-5 dniach. To wysoka gorączka, zmęczenie, złe samopoczucie, apatia, ból gardła oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunka, wymioty). Następnie, po 2-3 dniach pojawia się charakterystyczna łososiowa wysypka w formie plamek, grudek, które przekształcają się w pęcherzyki wypełnione płynem. Umiejscowione są głownie na twarzy, górnej części klatki piersiowej, a także na dłoniach, stopach i w jamie ustnej i wokół ust, powodując bolesne owrzodzenie.

Zdjęcie Jeśli Twoje dziecko ma taka wysypkę to musisz to wiedzieć! #3

Leczenie choroby bostońskiej

W przypadku wystąpienia dziecka choroby bostońskiej należy skontaktować się z pediatrą, aby mógł wykluczyć inne choroby (np. ospę wietrzną, do której jest podobna). Bostonka ustępuje zazwyczaj samoistnie w ciągu 7-10 dni. Leczenie polega na łagodzeniu objawów. Pomocne w leczeniu choroby będzie stosowanie leków przeciwgorączkowych z paracetamolem lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Podawanie dużej ilości płynów (letniej wody), pokarmu w postaci płynnej (delikatnych zup, kaszki na mleku, kisielu). Dziecko powinno dużo odpoczywać i nie przemęczać się. Należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywa. Aby wysypka szybciej się zagoiła, nie wolno jej drapać. Pęcherze należy odkażać środkami antyseptycznymi- pudrem wysuszającym lub gencjaną.