5 zastosowań soli fizjologicznej

Patrycja

Zdrowie

30.10.2020 15:05

5 zastosowań soli fizjologicznej

Sól fizjologiczna to roztwór, który powinien znaleźć się w Twojej domowej apteczce. Ma szerokie zastosowanie w medycynie i branży kosmetycznej. Dowiedz się, jakie właściwości ma sól fizjologiczna i do czego możesz ją wykorzystywać.

Zdjęcie 5 zastosowań soli fizjologicznej #1

Czym jest sól fizjologiczna?

Sól fizjologiczna, czyli izotoniczny, wodny roztwór chlorku sodu (NaCl). To preparat dostępny w każdej aptece, który powinnaś mieć także w swoim domu. Bardzo często stosowany jest w medycynie, branży kosmetycznej i estetycznej. Najczęściej wykorzystuje się roztwory o stężeniu 0,9 proc. chlorku sodu.

Właściwości soli fizjologicznej

Sól fizjologiczna ma wiele cennych właściwości. Stosuje się ją do nawadniania i uzupełniania elektrolitów w stanach odwodnienia lub po operacjach i zabiegach chirurgicznych. Można stosować ją do inhalacji i nebulizacji, nawilżania śluzówki nosa, przemywania ran i oczu, a nawet do kosmetycznego oczyszczania skóry. Poznaj najczęstsze zastosowania soli fizjologicznej!

Pięć zastosowań soli fizjologicznej

Przemywanie ran

Sól fizjologiczna idealnie nadaje się do przemywania ran i uszkodzeń naskórka. Nie podrażnia, nie wywołuje reakcji alergicznych, a jej skład jest całkowicie bezpieczny dla skóry. Przyspiesza proces gojenia się świeżych ran, w przeciwieństwie do wody utlenionej.

Przemywanie oczu

Sól fizjologiczna świetnie sprawdza się przy nawilżaniu i przemywaniu oczu, zwłaszcza gdy dostało się do nich ciało obce. Nie podrażnia oczu, dlatego warto ją stosować przy problemach okulistycznych, jak zapalenie spojówek, czy zespół suchego oka. Osoby noszące soczewki kontaktowe mogą stosować ją do nawilżania oczu. Warto przemywać nią gałki oczne po przebudzeniu, w celu usunięcia ropnej wydzieliny.

Zdjęcie 5 zastosowań soli fizjologicznej #2

Nawilżanie śluzówki nosa

Dzięki działaniu nawilżającemu, sól fizjologiczną można bezpośrednio aplikować do śluzówki nosa w celu jej nawodnienia. Pomoże też przy uporczywym katarze, oczyści i udrożni nos.

Inhalacje

Sól fizjologiczną można wykorzystać do przeprowadzenia inhalacji. Warto je robić podczas choroby, zwłaszcza przy przeziębieniu i infekcjach górnych dróg oddechowych. Jak przygotować inhalację? Do miski wlej 2 litry gorącej wody i dodaj do niej roztwór soli fizjologicznej. Pochyl się nad miską, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę wodną przez około 15 minut. Inhalacje pomogą pozbyć się zalegającej wydzieliny i nawilżą śluzówkę dróg oddechowych.

Zdjęcie 5 zastosowań soli fizjologicznej #3

Oczyszczanie skóry

Sól fizjologiczną warto stosować przy oczyszczaniu i demakijażu skóry twarzy. To produkt o bezpiecznym składzie, który nie zmienia pH skóry, dlatego z powodzeniem może być stosowany zamiast toników, płynów micelarnych i mleczek.

Nie podrażnia, doskonale nawilża i oczyszcza cerę. Oprócz tego stanowi idealną bazę do tworzenia domowych naturalnych kosmetyków.

Zdjęcie 5 zastosowań soli fizjologicznej #4