Na co pomaga woda morska?

Katarzyna

Zdrowie

27.10.2020 22:33

Na co pomaga woda morska?

Jeśli mówimy o wodzie morskiej w medycynie, to nie mamy na namyśli prawdziwej wody z morza. Nazwa wzięła się stąd, że zarówno jedna, jak i druga substancja ma w sobie chlorek sodu NaCl. Jest to nic innego jak sól, która występuję w takich preparatach w różnych stężeniach. Do czego jest przydatna woda morska? W jakich schorzeniach pomoże? Sprawdźcie!

Prosty skład

Woda morska to prosty roztwor, który składa się głównie z wody oraz soli. Produkt ten możemy dostać w różnych stężeniach co powoduje, że świetnie sprawdza się przy wielu schorzeniach związanych z infekcjami. Woda morska sprawa się również w codziennej higienie osobistej. Prócz wody oraz soli mogę znajdować się w niej jeszcze dodatkowe elementy, takie jak sole mineralne, siarkę, selen, żelazo lub mangan. Woda morska najczęściej występują w postaci aerozolu.

Na zatkany nos

Jedną z odmian wody morskiej jest ta hipertoniczna, która posiada stężenie soli na poziomie 2,2%. Działa ona bardzo dobrze w sytuacji, gdy mamy zatkany nos, ponieważ działa ona poprzez zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa. Dzięki temu łatwiej jest wydmuchać zalegającą wydzielinę. Jest bardzo łatwa w aplikacji i ma działanie nawilżające, ale również i oczyszczające. Woda morska pomaga usunąć z dróg oddechowych zanieczyszczenia, wirusy i bakterie, które są przyczyną wystąpienia kataru.
Zdjęcie Na co pomaga woda morska? #1

Do inhalacji

Wodę morską można zastosować również do domowych inhalacji, jednak trzeba do takich zabiegów mieć odpowiedni inhalator. Dzięki niemu roztwór z wody morskiej jest rozpylany od razu do naszych dróg oddechowych w postaci pary. Takie zabiegi wykonywane od czasu do czasu pozwalają na oczyszczanie dróg oddechowych z wirusów i bakterii, dzięki czemu katar taj szybko się u nas nie pojawi.


Na alergię

Woda morska przyniesie ulgę również dla alergików. Można ją stosować, jeśli alergeny, na które jesteśmy uczuleni, zaczną się pojawiać w powietrzu. Wodę morską można kupić w formie spray lub aerozolu, w zależności od tego, którą jej formę będzie nam się lepiej aplikować. Taki roztwór bardzo dobrze usuwa nagromadzone w nosie alergeny. Dzięki temu katar nie jest tak dokuczliwy i łatwiej jest nam oddychać.
Zdjęcie Na co pomaga woda morska? #2

Do pielęgnacji oczu

Wodę morską można też kupić w aptece w postaci ampułek. Stosuje się je często do pielęgnacji oczu u małych dzieci oraz na nieżyt nosa, ponieważ ma ona prosty i naturalny skład. Można też wykorzystać ją do przemywania małych ran, gdzie nie są potrzebne silne środki odkażające. Ampułka po otwarciu traci jednak swoje właściwości i sterylność, dlatego najlepiej jest wykorzystać ją od razu.

Zdjęcie Na co pomaga woda morska? #3

Dodatkowe substancje w składzie

Woda morska może zawierać w sobie dodatkowe substancje, które mają na celu wspomożenie jej działania. Często do wody morskiej dodaje się np.:
ektoinę, które ma właściwości nawilżające oraz przeciwalergiczne,
kwas hialuronowy, który dodatkowo nawilża błonę śluzową nosa, o działaniu nawilżającym,
dekspantenol, który działa regenerująco,
wodę termalną, której przypisuje się działanie łagodzące w stanach zapalnych,
olejki eteryczne, które udrożniają zatoki i mają zapachowy efekt.

Zdjęcie Na co pomaga woda morska? #4