Czy maseczka powoduje niedotlenienie?

Patrycja
Zdrowie
03.11.2020 12:53
Czy maseczka powoduje niedotlenienie?

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa, od 10 października w Polsce koniecznie jest noszenie maseczek ochronnych zasłaniających nos i usta. Wiele osób zastanawia się, czy ich noszenie nie powoduje negatywnych skutków zdrowotnych. Zadają sobie pytania, czy noszenie maseczek powoduje niedotlenienie lub zapalenie płuc. Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Zdjęcie Czy maseczka powoduje niedotlenienie? #1

Zalecenia WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca noszenie maseczek ochronnych wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko transmisji koronawirusa. Zwłaszcza w zamkniętych i zatłoczonych przestrzeniach, gdzie utrzymanie społecznego dystansu jest niemożliwe: w sklepach, galeriach handlowych, transporcie publicznym.

Ze względy na gwałtowny wzrost liczby zachorowań w ostatnich tygodniach w wielu krajach, należy nosić je także na otwartej przestrzeni. Noszenie maseczki ochronnej, zasłaniającej nos i usta, znacznie ogranicza ryzyko transmisji SARS-COV-2 na inne osoby.

Czy noszenie maseczek ochronnych szkodzi zdrowiu?

Wiele osób w obecnej sytuacji przymusu noszenia maseczek ochronnych, zasłaniających nos i usta, zastanawia się, czy nie prowadzą one do negatywnych skutków zdrowotnych. W sieci możemy znaleźć wiele informacji o tym, że ich noszenie jest niebezpieczne. Powtarzają się informację o tym, że może powodować grzybicę, niedotlenienie, a nawet zapalenie płuc.

Czy to prawda? Czy noszenie maseczek ochronnych szkodzi zdrowiu?

Zdjęcie Czy maseczka powoduje niedotlenienie? #2

Coraz więcej koronasceptyków

Coraz więcej osób sceptycznie podchodzi do światowej pandemii koronawirusa i uważa, że jest ona fikcyjnym problemem. Podważają konieczność zachowywania środków ostrożności, w tym noszenia maseczek ochronnych. W Internecie można znaleźć mnóstwo informacji o szkodliwości noszenia maseczek, które to mają powodować wiele zdrowotnych problemów (zatrucie dwutlenkiem węgla, grzybicę płuc, niedotlenienie).

Zdjęcie Czy maseczka powoduje niedotlenienie? #3

Brak dowodów na szkodliwość maseczek

Informacje o szkodliwości noszenia maseczek ochronnych, nie mają naukowego potwierdzenia. Zatrucie dwutlenkiem węgla, grzybica płuc, niedotlenienie i inne schorzenia, które rzekomo mają dotykać osoby noszące maseczki to fałszywe informacje.

Amerykańscy naukowcy z agencji Reuters, Associated Press (AP) oraz PolitiFact, uznali, że nie ma żadnych dowodów na to, by maseczki prowadziły do grzybiczych czy bakteryjnych infekcji górnych dróg oddechowych, niedotlenienia i zapalenia płuc. Także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dementuje te doniesienia. Nawet długotrwałe używanie masek ochronnych, przy ich prawidłowym noszeniu, nie powoduje problemów zdrowotnych.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną