Strajk kobiet. Jeśli idziesz na demonstrację to musisz to wiedzieć!

Patrycja

Lifestyle

Oct. 29, 2020, 2:50 p.m.

Strajk kobiet. Jeśli idziesz na demonstrację to musisz to wiedzieć!

Już od tygodnia kobiety w Polsce protestują przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Strajki odbywają się w całym kraju, a każdego dnia liczba ich uczestników rośnie. Jeśli wybierasz się na protest, koniecznie poznaj zasady bezpieczeństwa, o których powinnaś pamiętać!

Zdjęcie Strajk kobiet. Jeśli idziesz na demonstrację to musisz to wiedzieć! #1

Jeśli wybierasz się na protest, konieczne pamiętaj o tych zasadach bezpieczeństwa!

Noś maseczkę i trzymaj dystans

Pamiętaj, że ze względu na trwającą epidemię koronawirusa, od soboty 24 października cała Polska, znajduje się w czerwonej strefie. Oznacza to, że zgromadzenia powyżej 5 osób są zabronione, zatem formalnie strajki łamią rządowe restrykcje. Jeśli jednak wybierasz się na protest koniecznie załóż maseczkę ochronną zasłaniającą nos i usta i zachowuj wymagany dystans społeczny. Jeśli widzisz zamieszki i niebezpieczne sytuacje, trzymaj się z dala. Możesz nagrywać zdarzenie, ponieważ video może zostać użyte jako dowód w sprawie.

Zdjęcie Strajk kobiet. Jeśli idziesz na demonstrację to musisz to wiedzieć! #2

Nie idź na protest sama

Nie idź na protest sama. W grupie znajomych zawsze jest bezpieczniej. W przypadku zatrzymania Cię przez policję będziesz miała świadków tej sytuacji. Jeśli jednak nie masz z kim pójść, koniecznie poinformuj bliskich o tym, gdzie się wybierasz i co jakiś czas dawaj im znak, że jesteś bezpieczna.

Zapisz ważne numery

Przed pójściem na protest koniecznie zapisz na ręce niezmywalnym markerem, ważne numery telefonów: do bliskiej osoby, którą poinformujesz w przypadku zatrzymania oraz do osób/organizacji oferujących bezpłatną pomoc prawną.

Zdjęcie Strajk kobiet. Jeśli idziesz na demonstrację to musisz to wiedzieć! #3

Nie przyjmuj mandatu

Jeśli zostaniesz zatrzymana przez policję nie przyjmuj mandatu, wtedy wniosek o ukaranie zostanie skierowany do sądu. Masz prawo do odmowy jego przyjęcia, jednak nie utrudniaj działań funkcjonariuszy.

Pamiętaj o swoich prawach

Jeśli zostaniesz zatrzymana przez policję, nie utrudniaj działań. Pamiętaj, że masz prawo poprosić policjanta o podanie jego danych osobowych, przyczyny i podstaw prawnych zatrzymania. Po zatrzymaniu, nie składaj wyjaśnień i niczego nie podpisuj bez kontaktu z adwokatem. Bezwzględnie domagaj się kontaktu z przedstawicielem prawnym oraz wskazaną przez siebie bliską osobą.

Zdjęcie Strajk kobiet. Jeśli idziesz na demonstrację to musisz to wiedzieć! #4

Zabierz ze sobą te rzeczy

Jeśli wybierasz się na protest, koniecznie zabierz ze sobą naładowany telefon oraz powerbank. Pamiętaj o założeniu maseczki lub przyłbicy ochronnej, zasłaniającej nos i usta. Spakuj paczkę chusteczek higienicznych, butelkę wody lub mleko. Łagodzi działanie gazu pieprzowego, przyda się jeśli zostanie przeciwko Tobie użyty.