Strajk Kobiet ogłosił 13 postulatów! Któryś uda się spełnić?

Strajk Kobiet ogłosił 13 postulatów! Któryś uda się spełnić?

Strajk Kobiet zwołał w niedzielę konferencję prasową, na której przedstawił swoje postulaty.Jest ich już trzynaście. Jak łatwo było się domyślać, ulicznej opozycji nie chodzi już wyłącznie o możliwość przerywania ciąży.

Zdjęcie Strajk Kobiet ogłosił 13 postulatów! Któryś uda się spełnić? #1
Źródło:https://www.instagram.com/p/CHDMDq6n0Xc/

Setki tysięcy Polaków 10 dni temu wyszło na ulicę, aby pokazać swój sprzeciw wobec ogłoszenia Trybunału Konstytucyjnego, mówiącego o tym, że przerywanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu staje się nielegalne.

Protesty były oddolne i spontaniczne. Po jakimś czasie inicjatywę przejął Strajk Kobiet. Właśnie dlatego to on zebrał wszystkie postulaty protestujących i ogłosił je na niedzielnej konferencji prasowej.

Co więcej, jak czytamy w postulatach Strajku Kobiet, nie chodzi już jedynie o wycofanie się z wyroku Trybunały Konstytucyjnego, a o pełnię praw reprodukcyjnych kobiet. Oznacza to w pełni legalną aborcję.

Jak brzmią postulaty Strajku Kobiet?

 1. Skończenie z "piekłem kobiet" - oprócz aborcji, chodzi także o kwestię przemocy, alimenty.
 2. Wspieranie osób LGBT.
 3. Tworzenie świeckiego państwa, w tym usunięcie religii ze szkół.
 4. Służby państwowe mają pozostać służbami państwowymi, a nie partyjnymi.
 5. "Prawdziwe instytucje, prawdziwi rzecznicy".
 6. Walka z katastrofą klimatyczną.
 7. Walka z pandemią.
 8. Polepszenie edukacji.
 9. Stop faszyzmowi,
 10. Umowy o pracę zamiast śmieciówek,
 11. Reanimacja psychiatrii
 12. Prawdziwe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami.
 13. "Stop propagandzie i dezinformacji".

Liderki Strajku Kobiet odniosły się na konferencji również o ustawy, jaką proponuje prezydent. Przypomnijmy, że wyszedł on z inicjatywą stworzenia ustawy zezwalającej na przerywanie ciąży w przypadkach wad letalnych. Nie dopuszczałaby jednak tego zabiegu w przypadku choćby Zespołu Downa.

Zdjęcie Strajk Kobiet ogłosił 13 postulatów! Któryś uda się spełnić? #2Aktywistki zdecydowanie odrzucają zarówno tę propozycję, jak i propozycję Jarosława Gowina, mówiącą o tym, że "precyzyjnie i jednoznacznie chronią dzieci z zespołem Downa", a jednocześnie "uwzględniają prawo do decyzji matki w skrajnych i bardzo rzadkich przypadkach nieuleczalnych wad letalnych dziecka, skazujących je na śmierć w trakcie ciąży lub niedługo po urodzeniu".


Czy uda się uzyskać choć jeden z wyżej wymienionych postulatów? Na razie nie wiadomo. Rząd jeszcze nie odniósł się do tego tematu.

Agnieszka

true

Polecane