Zamknięte cmentarze. Podsumowanie konferencji premiera

Emila
Newsy
30.10.2020 16:00
Zamknięte cmentarze. Podsumowanie konferencji premiera

Kolejne rekordy zakażeń zmuszają do podjęcia następnych zmian związanych z ochroną przed wirusem. Podczas dzisiejszej konferencji Premiera Mateusza Morawieckiego zostały poruszone kwestie dotyczące otwartych cmentarzy podczas Dnia Wszystkich Świętych oraz pracy w biurach.

Zdjęcie Konferencja prasowa Premiera Morawieckiego – czy cmentarze zostaną otwarte? #1

Na dzień dzisiejszy można być pewnym, że stan wyjątkowy nie zostanie wprowadzony. Rzecznik rządu, Piotr Müller, zaprzeczył podejrzeniom, że takowy stan miałby być wprowadzony.

„Dzisiaj spotka się rządowy zespół zarządzania kryzysowego, omówi wszystkie „za” i „przeciw” takiej decyzji, aby na przykład zdecydować się na zamknięcie cmentarzy. Myślę, że dzisiaj ta dyskusja się zakończy, a jutro zostanie ogłoszona decyzja” - wyjaśnia rzecznik.

Jakie nowe decyzje zostają wprowadzone?

  • Cmentarze zostaną zamknięte w Dzień Wszystkich Świętych, dzień po oraz dzień zaduszny (sobota, niedziela oraz poniedziałek). Premier prosi o ograniczanie wyjazdów do rodzin w innych miastach.
  • Zdalna praca w miejscach, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu. Prosi pracodawców, aby w miarę możliwości pozwolił pracownikom wykonywać swoje obowiązki z domu.

Zdjęcie Konferencja prasowa Premiera Morawieckiego – czy cmentarze zostaną otwarte? #2

  • Na dzień dzisiejszy decyzja o otwartych przedszkolach oraz zajęciach stacjonarnych w klasach 1-3 pozostaje aktualna.
  • Apel Premiera do seniorów, aby pozostali w domu, jeśli jest to tylko możliwe. Zachęca do korzystania z pomocy Korpusu.

Premier oznajmił, że kolejne decyzje będą podejmowane na podstawie rozwoju sytuacji. Liczy na to, że już od grudnia sytuacja zacznie się polepszać. Wspomniał również o szczepionkach. Jest nadzieja, że te pierwsze pojawią się już w styczniu 2021 roku. Póki co jednak zachęca, aby bez względu na tradycje lub obecnie organizowane strajki pozostać w domu.

Minister Zdrowia poruszył natomiast temat kwarantanny. Zaznaczył, że osoby, które miały kontakt z osobą posiadającą pozytywny wynik testu, automatycznie przechodzą na kwarantannę - bez czekania na telefon od sanepidu.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną