Wyjątki od kwarantanny w nowych obostrzeniach. Sprawdźcie, kogo dotyczą?

Katarzyna

Newsy

28.12.2020 19:31

Wyjątki od kwarantanny w nowych obostrzeniach. Sprawdźcie, kogo dotyczą?

Przed świętami rząd opublikował nowe obostrzenia i nakazy w związku z rosnącą liczbą zakażeń i zgonów na koronawirusa w ostatnim czasie. Okazuje się jednak, że od tych nowych zmian będą istniały wyjątki. Sprawdźcie jakie!

Zdjęcie Wyjątki od kwarantanny w nowych obostrzeniach. Sprawdźcie, kogo dotyczą? #1

Walka z pandemią

Polski rząd tak jak i inne kraje stara się używać różnych metod do walki z epidemią. Podczas pierwszej fali zakażeń, która miała miejsce w miesiącach wiosennych, wydawało się, że epidemia jest w odwrocie. Tak przynajmniej mówił premier, który zachęcał do udawania się do urn wyborczych w związku z wyborami prezydenckimi. Gdy przyszła jesień wirus znów zaatakował, a politycy nie wiedzieli, jak się przed nim bronić. Otwierano dodatkowe szpital covidowe i wprowadzane kolejne restrykcje. Jak widać, na nie wiele się to zdało, ponieważ wirus nadal zbiera śmiertelne żniwo.

Szczepionka przeciw COVID-19

Iskierką nadziei jest natomiast szczepionka, którą polski rząd kupił m.in. od firmy Pfizer i która ma zostać aplikowana jeszcze w tym roku. Mimo to państwo nadal wprowadza kolejne obostrzenia, które obowiązują od 28 grudnia do 17 stycznia. Przewidziano w nich zamknięcie hoteli, stoków narciarskich oraz obowiązkową kwarantannę dla osób powracających z zagranicy do Polski transportem zorganizowanym. Izolacja dotyczy też osób, które wracają do Polski ze strefy Schengen. Ma ona trwać 10 dni, a więc została ona skrócona, ponieważ wcześniej trwała aż dwa tygodnie. Wprowadzenie takich przepisów na pewno spowoduje, że część osób zrezygnuje z wykupionych wcześniej wycieczek czy biletów lotniczych. Może to być kolejny trudny okres dla biur podróży.

Zdjęcie Wyjątki od kwarantanny w nowych obostrzeniach. Sprawdźcie, kogo dotyczą? #2

Wyjątki od kwarantanny

Istnieją jednak wyjątki, które zakładają, że nie wszyscy muszą przechodzić kwarantanne po powrocie do kraju. Są to między innymi osoby, które zaszczepiły się na COVID-19 lub już przeszły tę chorobę. Takie osoby mogą też korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych bez potrzeby przechodzenia dodatkowych testów diagnostycznych. Nie są one również liczone do limitów związanych ze spotkaniami towarzyskimi i nie muszą one również przechodzić kwarantanny, pomimo że miały one kontakt z osobą zakażoną.