Nowe zasady kwarantanny. Minister podpisał rozporządzenie

Nowe zasady kwarantanny. Minister podpisał rozporządzenie

Minister Zdrowia Adam Niedzielski podpisał nowe rozporządzenia dotyczące między innymi kwarantanny. Miało to miejsce we wtorek 1 września. Dwa z podpisanych rozporządzeń dotyczyły czasu trwania kwarantanny i już weszły w życie. Co zmieniło się w przepisach dotyczących odbywania kwarantanny?

Zdjęcie Nowe zasady kwarantanny. Minister podpisał rozporządzenie #1

Nowe rozporządzenie dotyczy chorób zakaźnych powodujących obowiązek hospitalizacji, izolacji (również w warunkach domowych), nadzoru epidemiologicznego oraz kwarantanny. Mowa w nim również o standardach opieki nad osobami w izolatoriach.

Krótszy czas kwarantanny

Rozporządzenie wprowadza między innymi krótszy czas kwarantanny. Od teraz będzie ona trwać 10 dni, a nie tak jak wcześniej - 14. Ponadto, zwolnienie z kwarantanny będzie powiązane ze stanem zdrowia pacjenta.

Oznacza to, że lekarz będzie miał prawo zwolnić osobę z objawami COVID-19 już po 3 dniach pod warunkiem, że nie występuje gorączka ani objawy ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż po 13 dniach od wystąpienia u niej jakichkolwiek objawów.

Osoba chora na COVID-19 może zostać zwolniona z kwarantanny po 10 dniach od potwierdzenia u niej obecności koronawirusa. Czas izolacji może się jednak wydłużyć aż do 20 dni, jeśli chory ma niedobór odporności

Zdjęcie Nowe zasady kwarantanny. Minister podpisał rozporządzenie #2

Ujemny wynik testu

Osoba, którą poddano kwarantannie z powodu podejrzeń o zakażenie koronawirusem może zostać z niej zwolniona natychmiast pod warunkiem uzyskania dwóch ujemnych wyników testu na koronawirusa.

Przepisy dotyczące izolatoriów

W izolatoriach wizyta pielęgniarska u pacjenta powinna odbywać się nie rzadziej niż dwa razy na dobę. Podczas wizyt powinna być mierzona temperatura, podanie przepisanych leków i ogólna ocena stanu zdrowia pacjenta.

Koronawirus w Polsce

Na dzień dzisiejszy w Polsce zanotowaliśmy już 68,517 tysięcy przypadków. Z czego wyzdrowiało 47, 865 tysięcy osób, a zmarło 2, 078. W ciągu ostatniej doby doszło prawie 600 nowych zakażonych.Obecnie w Polsce mamy więc 18, 574 aktywnych przypadków koronawirusa. Najwięcej przypadków koronawirusa zanotowano jak do tej pory w województwie śląskim - 20610, z czego 493 okazały się śmiertelne.

Agnieszka