Darmowy test na COVID 19 już w aptekach! Co musisz o nim wiedzieć?

Martyna P.
Zdrowie
27.01.2022 14:04
Darmowy test na COVID 19 już w aptekach! Co musisz o nim wiedzieć?

Od 27 stycznia 2022 roku farmaceuci będą mogli wykonywać testy antygenowe w kierunku SARS-CoV-2. Personel szkoli się, apteki przechodzą reorganizacje techniczne. Trwa przygotowywanie procedur.

 

Wykonanie testu w aptece – najważniejsze informacje

W związku z wprowadzeniem w życie rozporządzenia, na stornie rządowej czytamy oficjalny komunikat Ministra Zdrowia.

„Minister Zdrowia informuje, że od 27 stycznia 2022 r. wszystkie zainteresowane osoby będą mogły wykonać bezpłatny test antygenowy w kierunku wykrycia wirusa SARS- CoV-2 przeprowadzony przez farmaceutę w aptece ogólnodostępnej”.

Ministerstwo zapewnia, że nie będzie ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby. 

Farmaceuci będą pobierali wymaz z nosogardzieli.

Testy będą bezpłatne, nie trzeba mieć na nie skierowania.

Pacjent otrzyma wynik za pośrednictwem sms-a, przez konto IKP lub przez aplikację mojeIKP. Wynik otrzymuje się już po kilku -kilkunastu minutach.

Po wykonaniu testu pacjent otrzyma Unijny Certyfikat COVID po teście antygenowym (ważny 48 godzin).

Po 10 dniach od pozytywnego wyniku testu otrzyma – Krajowy Certyfikat COVID. Certyfikat ten nie będzie jednak podstawą do przekraczania granicy, będzie ważny tylko w Polsce.

Obecnie w całym kraju na razie są 64 apteczne punkty wymazowe.

Lista aptek, w których można zrobić test, jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl.

Zdjęcie Od dziś w aptece możesz wykonać BEZPŁATNY test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2. Bez skierowania. #1

 

Jakie warunki muszą spełnić apteki i farmaceuci?

Apteki zobowiązane są do prowadzenia sprawozdań wszystkich wyników testów diagnostycznych (pozytywnych, negatywnych, nierozstrzygających).

Farmaceuta, który chce wykonywać testy antygenowe w aptece ogólnodostępnej, musi złożyć wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia. Warunkiem, jaki należy spełnić przed przystąpieniem do pełnienia funkcji jest odbycie szkolenia.

Apteka musi zapewnić warunki gwarantujące bezpieczeństwo w punkcie wymazowym. Na oficjalnej stronie rządowej jest wykaz warunków do spełnienia przez aptekę, która chce świadczyć takie usługi. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Nie wszystkie apteki będą mogły skorzystać z możliwości świadczenia usług wykonywania testów, gdyż nie spełniają wymogów technicznych, bądź nie posiadają w kadrze odpowiedniej liczby personelu.

Wykonywanie testów musi odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym, gdyż w aptekach może przebywać wiele potencjalnych nosicieli koronawirusa.

Marek Tomków, wiceszef Naczelnej Rady Aptekarskiej przybliżył szczegóły tego projektu w rozmowie z portalem „Fakt”.

Mężczyzna poinformował, że szkolenie przeszło już ponad 3 tysiące farmaceutów.

Wiceszef Naczelnej Rady Aptekarskiej zaznaczył, że projekt cieszy się dużym zainteresowaniem. Mężczyzna uważa, że wystarczy podwoić liczbę obecnie działających punktów wymazowych:

„Mamy ok. 1000 punktów wymazowych (660 wyjazdowych, 300 laboratoriów), więc pewnie trzeba zwiększyć tę liczbę o 100, może o 200 procent, ale nie 14-krotnie. Gdybyśmy do 1000 punktów dołączyli 13 000 aptek, to jest zwiększenie bazy 14-krotnie” – wyjaśnił Marek Tomków w rozmowie z Faktem.

Zdjęcie Od dziś w aptece możesz wykonać BEZPŁATNY test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2. Bez skierowania. #2
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną