Wszy- jak ustrzec przed nimi swoje dziecko?

Patrycja

Zdrowie

16.10.2020 12:30

Wszy- jak ustrzec przed nimi swoje dziecko?

Wszawica to powszechny i często nawracający problem, zwłaszcza u dzieci. Nasze pociechy są narażone na ataki wesz w przedszkolach, szkołach i na placach zabaw. Dowiedz się, jak rozpoznać wszawicę i jak chronić przed nią swoje dziecko. Poznaj fakty i mity na temat wesz.

Zdjęcie Wszy- jak ustrzec przed nimi swoje dziecko? #1

Czym jest wszawica?

Wszawica to choroba pasożytnicza, wywoływana przez wszy ludzkie. Te niewielkie, zaledwie 3mm owady, żywią się krwią i bardzo szybko przenoszą się na kolejne osoby.

Dlatego wszawica rozprzestrzenia się błyskawicznie i stanowi uciążliwą plagę, zwłaszcza wśród dzieci w wieku szkolnym. Wszy zagnieżdżają się na głowie żywiciela i u nasady włosów składają jaja, zwane gnidami.

Samica jednorazowo jest w stanie złożyć aż 300 jaj, których czas wylęgania wynosi ok. 7-8 dni. Po 3-4 tygodniach, dorosłe już wszy mogą się dalej rozmnażać. Dlatego wszawica tak szybko rozprzestrzenia się w społeczeństwie.

Jakie są przyczyny wszawicy?

Wszawica to choroba, która często kojarzona jest brakiem higieny, ubóstwem i biedą. Jednak może ona dotknąć każdego człowieka, niezależnie od jego statusu materialnego. Wszom zależy tylko i wyłącznie na znalezieniu żywiciela, dlatego bez względu na to, jak często myjemy włosy, możemy się nimi zarazić.

Zdjęcie Wszy- jak ustrzec przed nimi swoje dziecko? #2

Jak wyleczyć wszawicę?

W leczeniu wszawicy należy stosować specjalne preparaty, które zwalczają zarówno gnidy, jak i dorosłe osobniki. Możesz sięgnąć po specjalny szampon lub preparat, po którym trzeba wyczesać martwe wszy. Leczenie wszawicy obejmuje wszystkich domowników, nie tylko osobę zarażoną.

Należy dokładnie wyczyścić cały dom, wyprać wszystkie ręczniki, pościele, ubrania i wyparzyć przedmioty, na których mogły zagnieździć się wszy. Jeśli nasze dziecko ma wszy, koniecznie musimy zgłosić to w szkole, by można było tam podjąć odpowiednie kroki.

Zdjęcie Wszy- jak ustrzec przed nimi swoje dziecko? #3

Jak uchronić dziecko przed wszami?

Codziennie, dokładnie szczotkuj włosy i systematycznie przeglądaj skórę głowy dziecka w poszukiwaniu niepożądanych owadów. Im szybciej znajdziesz wszy, tym szybciej się ich pozbędziesz i tym mniejsza szansa, że dziecko przeniesie je dalej.

Porozmawiaj z dzieckiem, aby nie pożyczało innym swojej czapki, nauszników, szalika, ani przyborów do włosów: szczotki, gumek, spinek, zwłaszcza na basenie czy po lekcji WF-u. Profilaktyka przeciwko wszawicy to przede wszystkim szybkie działanie, które uniemożliwi dalsze rozprzestrzenianie się choroby.