Wygląd naszych włosów może wynikać nie tylko z ich pielęgnacji i tego jak o nie dbamy. Niektóre choroby mogą wpływać na to, w jakiej kondycji znajdują się nasze włosy i skóra głowy. Dowiedz się, jakie choroby i dolegliwości odpowiadają za osłabioną, przerzedzoną fryzurę.
Anemia
Anemia (inaczej niedokrwistość) to zaburzenie krwi, które powstaje w wyniku zbyt małej ilości czerwonych krwinek (erytrocytów) i niskiego poziomu hemoglobiny.
Główne objawy anemii to osłabienie, zmęczenie, brak energii, ciągłe uczucie zimna, bóle i zawroty głowy, szybkie bicie serca, duszności, bladość i suchość skóry. Wygląd naszych włosów także może świadczyć o tym, że cierpimy na anemię. Stają się one suche, łamliwe i łatwo wypadają.
Cukrzyca
U osób chorych na cukrzycę często pojawiają się problemy z wypadaniem włosów. Ze względu na uszkodzenia naczyń krwionośnych, mieszki włosowe nie są właściwie odżywione, przez co wzrost włosów zostaje zahamowany.
Choroby tarczycy
W przypadku chorób tarczycy, zarówno niedoczynności, jak i nadczynności, mogą pojawiać się problemy z osłabieniem i wypadaniem włosów. Przy niedoczynności tarczycy włosy stają się suche, szorstkie, łamliwe i matowe. Przy nadczynności są cienkie, lśniące i przetłuszczone, ze względu na wzmożoną produkcję gruczołów łojowych.
Łysienie plackowate
Łysienie plackowate to przewlekły stan zapalny mieszków włosowych, w wyniku którego dochodzi do utraty i wypadania włosów. Jeśli zauważyłaś, że Twoje włosy stały się rzadkie, zaczęły wypadać z danego obszaru skóry, na głowie powstają nowe ogniska, które przypominają plamy, są to objawy tej choroby.
Przy łysieniu plackowatym pojawiają się też włosy wykrzyknikowe. To ułamane kosmki włosów, które rosną wokół ognisk zapalnych, są grube, krótkie i ciemne.
Trichotillomania
Trichotillomania to zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, które polega na niekontrolowanym przymusie wyrywania włosów. Nie tylko ze skóry głowy, ale też brwi, rzęs oraz całego ciała. Wyrywanie włosów przynosi choremu krótkotrwałą satysfakcję i ulgę.
Jeśli odczuwasz taki przymus, na Twojej głowie i ciele znajdują się nieregularne, przerzedzone kępki włosów, to być może cierpisz na to schorzenie. W takim wypadku należy umówić się na konsultację ze specjalistą: dermatologiem, psychologiem lub psychiatrą.