Pasożyty u dzieci- jak sobie z nimi radzić?

Patrycja
Zdrowie
23.12.2022 0:48
Pasożyty u dzieci- jak sobie z nimi radzić?

Dzieci są szczególnie narażone na zarażenie się różnymi pasożytami. Ten problem jest wciąż aktualny i powszechny w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Najważniejsza w nim jest profilaktyka i właściwe postępowanie, jeśli mimo wszystko dojdzie do infekcji. Odpowiadamy, jakie pasożyty najczęściej występują u dzieci. Sprawdź, jak rozpoznać objawy i leczyć zakażenie.

Pasożyty u dzieci- jakie występują najczęściej?

Dzieci są szczególnie narażone na zarażenie się różnymi pasożytami. Dzieje się to zwłaszcza w trakcie zabawy na świeżym powietrzu i w przypadku braku odpowiedniej higieny rąk, czy spożywania brudnych warzyw, owoców, surowych ryb i mięsa. W organizmie maluchów mogą zagnieżdżać się pasażerowie na gapę, jak owsiki, glisty, owsiki, czy pierwotniaki. Częstym problemem są także wszy!

Choć pasożyty osobom zdrowym nie wyrządzają większej krzywdy, mogą być groźne dla osób z osłabioną odpornością i przede wszystkim dzieci.

Owsiki u dzieci

Owsiki to jednocentymetrowe nicienie, pasożyty układu pokarmowego, które bytują w jelicie grubym. Atakują tylko i wyłącznie ludzi, wywołując chorobę owsicę, a do zakażenia może dojść w różnorodny sposób.

Skąd się biorą owsiki u dzieci?

Na owsicę najbardziej narażone są małe dzieci, u których zachowania higieniczne nie są jeszcze nawykiem. Choroba najczęściej dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3–7 lat), a także członków ich rodzin. Z tego powodu owsiki u dorosłych także nie są czymś rzadkim. Ogniska zapalne choroby mogą znajdować się na brudnych rękach i przedmiotach codziennego użytku (sztućcach, naczyniach, zabawkach, ręcznikach, pościeli).

Jaja pasożyta trafiają do organizmu drogą pokarmową i najczęściej przenoszone są na zanieczyszczonych dłoniach. Owsiki wywołują owsicę, tak zwaną chorobę brudnych rąk. Jest bardzo zaraźliwa, do zarażenia dochodzi, gdy spożywamy skażone jedzenie, wkładamy do ust palce lub przedmioty, na których znajdują się jaja owsika.

Zdjęcie Pasożyty u dzieci- jak sobie z nimi radzić? #1

Jak rozpoznać owsicę?

Gdy jaja pasożyta dostaną się do przewodu pokarmowego, wylęgają się z nich larwy, które wędrują do jelita grubego. Tam po trzech miesiącach dojrzewania, przemieszczają się w stronę odbytu i wydostają się na zewnątrz. W okolicach odbytu składają do 10 tysięcy jajeczek.

Towarzyszy temu nieprzyjemny, uporczywy świąd okolic odbytu, zwłaszcza w godzinach wieczornych oraz w nocy. Pasożyty można zaobserwować w stolcu, przypominają cienką, białawą nitkę. Samice nie przekraczają długości jednego centymetra, a samce trzech milimetrów.

Jak pozbyć się owsików?

Jeśli doszło do zakażenia pasożytami, leczeniu powinni się poddać wszyscy domownicy. Stosuje się leki na pasożyty- preparaty zawierające pyrantel, mebendazol lub albendazol), u dzieci w postaci doustnej zawiesiny. Kurację należy powtórzyć  po 2-3 tygodniach, ponieważ preparaty nie działają na wszystkie stadia rozwojowe owsików i w międzyczasie mogą rozwinąć się kolejne larwy.

Z domowych sposobów poleca się wprowadzenie do codziennej diety produktów, których pasożyty nie lubią, takich jak: czosnek, cebula, tymianek, kiszone ogórki, świeże pestki dyni, buraki, rzodkiewka, por, koper włoski. Zawierają one substancje porażające układ nerwowy owsików.

Zdjęcie Pasożyty u dzieci- jak sobie z nimi radzić? #2

Oprócz tego należy:

  • dokładnie wysprzątać całe mieszkanie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pasożytów z przedmiotów codziennego użytki i wdychaniu jajeczek wraz z kurzem,
  • wyprać pościel, ręczniki i bieliznę w wysokiej temperaturze, aby pozbyć się jajeczek owsików,
  • zmodyfikować dietę dziecka (wyeliminować z niej słodycze, zwiększyć ilość błonnika),
  • wprowadzić nawyki higieniczne: dokładne mycie rąk po wyjściu z toalety, przed posiłkami, a także owoców, warzyw przed spożyciem,
  • jeśli dziecko chodzi do przedszkola, konieczne jest zawiadomienie placówki.

 Glisty u dzieci

Glista ludzka to pasożyt, który osiąga długość 20–30 cm (samice są dłuższe od samców), ma jasnokremową barwę i występuje głównie u dzieci w wieku przedszkolnym.

Do zakażenia tym pasożytem dochodzi drogą pokarmową, poprzez zjedzenie nieumytych owoców lub warzyw, zanieczyszczoną wodę oraz brudne ręce.

Zdjęcie Pasożyty u dzieci- jak sobie z nimi radzić? #3

Jakie są objawy glistnicy?

Glistnica, inaczej askarioza, czyli choroba wywoływana przez glistę ludzką, zaliczana jest do tzw. chorób brudnych rąk. Bóle brzucha, zaparcia i/lub biegunka, nudności, brak apetytu, a także duszności czy przewlekły ból gardła to objawy glistnicy. U dzieci często występuje również nadpobudliwość, problemy ze snem, problemy skórne, jak pokrzywka.

Długotrwała glistnica może prowadzić u dzieci do niedoborów witamin i innych składników pokarmowych, co może skutkować zaburzeniami rozwoju.

Jak wyleczyć glistnicę?

Aby pozbyć się glisty ludzkiej, konieczne jest podawanie doustnych preparatów antypasożytniczych, przede wszystkim albendazolu i mebendazolu. Bardzo ważna jest profilaktyka, czyli mycie owoców i warzyw przed spożyciem oraz mycie rąk po kontakcie z ziemią, a także noszenie rękawic w trakcie pracy w ogrodzie. Zwracanie uwagi, by dziecko nie wkładało do buzi przedmiotów, które mogły mieć kontakt z ziemią.

Zdjęcie Pasożyty u dzieci- jak sobie z nimi radzić? #4

Wszy u dzieci

Dzieci są szczególnie narażone na ataki wesz w przedszkolach, szkołach i na placach zabaw. Wszy to niewielkie, zaledwie 3 milimetrowe owady, które żywią się krwią. Wywołują wszawicę- chorobę pasożytniczą zwaną inaczej pedikulozą.

Wszy zagnieżdżają się na głowie żywiciela i u nasady włosów składają jaja, zwane gnidami. Samica jednorazowo jest w stanie złożyć aż 300 jaj, które przyklejone są do włosów specjalną wydzieliną, dlatego bardzo trudno jest się ich pozbyć.  Czas wylęgania jaj wynosi ok. 7-8 dni. Po 3-4 tygodniach, dorosłe już wszy mogą się dalej rozmnażać. Obumierają po około 32-32 dniach żerowania na głowie człowieka. Dlatego wszawica tak szybko się rozprzestrzenia.

Zdjęcie Pasożyty u dzieci- jak sobie z nimi radzić? #5

Jak rozpoznać wszawicę?

Każdy przypadek uporczywego swędzenia skóry głowy może być sygnałem, że zagnieździły się na niej wszy. Na skórze głowy na skutek ukłucia owadów, występuje zaczerwienienie. Mogą powstawać też grudki i bąble, którym towarzyszy silny świąd. Pod wpływem drapania ulegają przekształceniu w przeczosy, nadżerki i ropnie. Jeśli na włosach zauważymy wszy i gnidy, należy bezzwłocznie przystąpić do ich zwalczania!

Jak wyleczyć wszawicę?

W leczeniu wszawicy należy stosować specjalne preparaty, które zwalczają zarówno gnidy, jak i dorosłe osobniki. Możesz sięgnąć po specjalny szampon lub preparat, po którym trzeba wyczesać martwe wszy.

Leczenie wszawicy obejmuje wszystkich domowników, nie tylko osobę zarażoną. Należy dokładnie wysprzątać cały dom, wyprać wszystkie ręczniki, pościele, ubrania i wyparzyć przedmioty, na których mogły zagnieździć się wszy. Jeśli dziecko ma wszy, koniecznie trzeba zgłosić to w placówce do której chodzi, aby można było tam podjąć odpowiednie kroki.

 

Zdjęcie Pasożyty u dzieci- jak sobie z nimi radzić? #6
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną