Czym jest wszawica i skąd się bierze?

Patrycja
Dziecko
19.01.2022 14:13
Czym jest wszawica i skąd się bierze?

Wszy są prawdziwą plagą przedszkoli i szkół. To powszechny i często nawracający problem, zwłaszcza u dzieci. Dowiedz się, jak rozpoznać wszawicę i jak poradzić sobie z wszami.

Zdjęcie Wszy u dzieci: objawy, leczenie i zapobieganie #1

Wszy u dzieci to prawdziwa plaga!

Dzieci są szczególnie narażone na ataki wesz w przedszkolach, szkołach i na placach zabaw. Wszy to niewielkie, zaledwie 3 milimetrowe owady, które żywią się krwią. Mimo tego, że nie skaczą i nie latają, to skaczą na duże odległości i z tego powodu bardzo szybko przenoszą się na kolejne osoby. Dlatego wszawica rozprzestrzenia się błyskawicznie i stanowi prawdziwą plagę, zwłaszcza wśród dzieci.

Czym jest wszawica?

Wszawica to choroba pasożytnicza, zwana inaczej pedikulozą, która wywoływana jest przez różne gatunki wszy, czyli wesz ludzką, wesz łonową i wesz odzieżową.

Wszy zagnieżdżają się na głowie żywiciela i u nasady włosów składają jaja, zwane gnidami. Samica jednorazowo jest w stanie złożyć aż 300 jaj, które przyklejone są do włosów specjalną wydzieliną, dlatego bardzo trudno jest się ich pozbyć.  Czas wylęgania jaj wynosi ok. 7-8 dni. Po 3-4 tygodniach, dorosłe już wszy mogą się dalej rozmnażać. Obumierają po około 32-32 dniach żerowania na głowie człowieka. Dlatego wszawica tak szybko się rozprzestrzenia…

Czym jest spowodowana wszawica?

Wszawica to choroba, która kiedyś kojarzona była z biedą, patologią i brakiem higieny. Okazuje się, że ta choroba może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od jego statusu materialnego i społecznego.

Wszom zależy tylko i wyłącznie na znalezieniu żywiciela, dlatego bez względu na to, jak często się kąpiemy i myjemy włosy, możemy się nimi zarazić. Dodatkowo rozwojowi wszawicy  sprzyjają wysokie temperatury oraz wilgotność otoczenia.

Jak rozpoznać wszawicę?

Każdy przypadek uporczywego swędzenia skóry głowy może być sygnałem, że zagnieździły się na niej wszy. Na skórze głowy na skutek ukłucia owadów, występuje zaczerwienienie. Mogą powstawać też grudki i bąble, którym towarzyszy silny świąd. Pod wpływem drapania ulegają przekształceniu w przeczosy, nadżerki i ropnie. Jeśli na włosach zauważymy wszy i gnidy, należy bezzwłocznie przystąpić do ich zwalczania!

Zdjęcie Wszy u dzieci: objawy, leczenie i zapobieganie #2

Jak wyleczyć wszawicę?

W leczeniu wszawicy należy stosować specjalne preparaty, które zwalczają zarówno gnidy, jak i dorosłe osobniki. Możesz sięgnąć po specjalny szampon lub preparat, po którym trzeba wyczesać martwe wszy.

Leczenie wszawicy obejmuje wszystkich domowników, nie tylko osobę zarażoną. Należy dokładnie wysprzątać cały dom, wyprać wszystkie ręczniki, pościele, ubrania i wyparzyć przedmioty, na których mogły zagnieździć się wszy.

Jeśli nasze dziecko ma wszy, koniecznie musimy zgłosić to w placówce do której chodzi, aby można było tam podjąć odpowiednie kroki.

Jak uchronić dziecko przed wszami?

Profilaktyka przeciwko wszawicy to przede wszystkim szybkie działanie, które uniemożliwi dalsze rozprzestrzenianie się choroby.

Codziennie, dokładnie szczotkuj włosy i systematycznie przeglądaj skórę głowy dziecka w poszukiwaniu tych owadów. Porozmawiaj z dzieckiem, aby nie pożyczało innym swojej czapki, szalika, ani przyborów do włosów.

Im szybciej znajdziesz wszy, tym szybciej się ich pozbędziesz i tym mniejsza szansa, że dziecko przeniesie je dalej.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną