Ile kalorii mają popularne alkohole? Sprawdź!

Katarzyna

Dieta i żywienie

24.08.2020 17:40

Ile kalorii mają popularne alkohole? Sprawdź!

Dieta to czas, kiedy bardziej zwracamy uwagę na to co jemy i pijemy, zwłaszcza teraz, kiedy na dworze panują upały. Ciepłe wieczory również sprzyjają grillom czy spotkaniom ze znajomymi. Podczas wakacji i urlopów częściej wybieramy się na imprezy czy spotkania w ogrodzie w większym gronie. Zazwyczaj na takich spotkaniach znajdują się różne trunki. Sprawdzicie, ile kalorii mają najpopularniejsze alkohole.
Zdjęcie Ile kalorii mają popularne alkohole? Sprawdź! #1

Kaloryczne alkohole

Alkohol negatywnie wpływa na naszą sylwetkę oraz organizm. Tak naprawdę jest on źródłem pustych kalorii, które źle wpływają na naszą figurę. Zazwyczaj jednak impreza nie kończy się na kieliszku wódki czy jednej lampce wina.

Podczas imprez zajadamy się niezdrowymi przekąskami, które potęgują działanie alkoholu pod względem wagowym. Czasami jednak impreza potrafi całkowicie wybić nas z bilansu kalorycznego, jaki trzymamy przez resztę tygodnia. Powoduje to, że utrzymywana dieta wcale nie przynosi widocznych efektów. W związku z tym, jeśli naprawdę chcemy trzymać dietę i nie rezygnować całkowicie z alkoholu, to warto poznać jego kaloryczność. Poniższa lista pokazuje, jakie alkohole są najbardziej kaloryczne.


Wódka

Wódka to alkohol, po który często sięgamy, będąc na imprezach lub domowych spotkaniach. Przykładowy kieliszek wódki ma 25 ml i zawiera w sobie 55 kcal.

Należy jednak pamiętać, że wódkę często popijamy słodkimi napojami lub robimy z nich drinki, które znacząco podbijają kaloryczność takiego napoju. Najlepszym rozwiązaniem jest popijanie wódki wodą mineralną, jednak nie każdemu takie rozwiązanie smakuje, chociaż jest mniej kaloryczne.

Zdjęcie Ile kalorii mają popularne alkohole? Sprawdź! #2

Koniak

Koniak to alkohol, po który sięgają raczej smakosze niż osoby bawiące się na spontanicznych imprezach. Powstaje on na bazie białych winogron, które nadają mu kwaśny smak. Ma on jednak swoich koneserów. W 50 ml tego trunku znajduje się jednak aż 160 kcal.

Zdjęcie Ile kalorii mają popularne alkohole? Sprawdź! #3

Whisky

Whisky to napój alkoholowy, który ostatnio stał się bardzo modny na imprezach. W połączeniu z cola-colą, lodem i plasterkiem cytryny, tworzy wyśmienity trunek, którym można się delektować i pić jak drinka. Niestety sama whiskey ma aż 180 kcal w 50 ml. W połączeniu z colą lub innym napojem jego kaloryczność jeszcze bardziej wzrasta.


Wino

Najmniej kaloryczne jest białe wino wytrawne, ponieważ w 120 ml jest tylko 79 kcal. Jeśli nie jest to nasze ulubione wino, możemy napić się innej jego odmiany, które jednak jest bardziej kaloryczne. W 120 ml białego wina słodkiego znajduje się już 112 kcal.

Wino czerwone wytrawne może konkurować z białym, ponieważ w 120 ml ma tylko 82 kcal. Jego półsłodki odpowiednik ma już znacznie więcej kalorii, bo aż 115 kcal. Czerwone wino słodkie zdecydowanie króluje pośród win, jeśli chodzi o wysoką kaloryczność. W jednym lampce tego trunku jest aż 135 kcal, więc nie jest on raczej częstym wyborem u osób dbających o linię.

Zdjęcie Ile kalorii mają popularne alkohole? Sprawdź! #4


Piwo

Piwo to alkohol, który często wybieramy, będąc w barze czy na grillu ze znajomymi. Jego wartość kaloryczna jest dość wysoka, a napój ten skutecznie zapełnia nam żołądek i wywołuje częste wizyty w toalecie. Najmniej kalorii ma jasne piwo, ponieważ w 0,5 l tego trunku jest 245 kcal. Zdecydowanie więcej ma jego ciemny odpowiednik, który w tej samej pojemności dostarczy naszemu organizmowi 340 kcal. Najmniej kalorii ma piwo bezalkoholowe, które według niektórych nie powinno nazywać się piwem. Piwo niezawierające w sobie alkoholu posiada tylko 180 kcal w 0,5 l, jednak warto tu zaznaczyć, że piwa smakowe bezalkoholowe są bardziej kaloryczne.

Zdjęcie Ile kalorii mają popularne alkohole? Sprawdź! #5

Martini

Martini to świetna alternatywa dla wódki, której smak nie każdemu pasuje. Ma znacznie mniej kalorii niż wino, więc można go nim zastąpić. W 100 ml tego napoju jest tylko 69 kilokalorii.


Mojito

Najbardziej znany drink to mojito, po który często sięgają kobiety. Składa się on z mięty, rumu, wody mineralnej, brązowego cukru oraz lodu. Jest świetnym napojem chłodzącym i orzeźwiającym dzięki listkom mięty. O wiele lepiej zamienić inne kolorowe drinki na mojito, ponieważ w 200 ml tego napoju znajduje się tylko 125 kcal.

Ajerkoniak

Ajerkoniak to alkohol, który nie króluje często na naszych stołach. Ma on specyficzny smak i nie każdemu smakuje. W 50 ml tego trunku znajduje się aż 140 kcal, więc wypicie kilku kieliszków będzie solidną porcją kalorii dla naszego organizmu.

Zdjęcie Ile kalorii mają popularne alkohole? Sprawdź! #6