Borówka amerykańska - jak zrobić z niej likier?

Borówka amerykańska - jak zrobić z niej likier?

Lato w pełni, dzięki czemu pod dostatkiem mamy świeżych owoców i warzyw. Jeśli mamy swój ogródek to nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko przejeść. Aby zatrzymać smaki lata na jesienne i zimowe dni, warto zrobić różne dżemy, kompoty, przetwory czy sałatki. Dzięki temu nawet gdy za oknem plucha, to my będziemy mogli cieszyć się letnimi darami natury. Sprawdźcie, jak zrobić pyszny likier z borówki amerykańskiej!

Zdjęcie Borówka amerykańska - jak zrobić z niej likier? #1
Letnie przetwory

Z owoców przede wszystkim robi się dżemy, powidła czy soki. Po zimnym jesiennym dniu czasami wieczorem trzeba się rozgrzać, a nic nie radzi sobie z tym lepiej niż domowej roboty nalewka. Można ją zrobić praktycznie z każdego owocu, jednak najlepiej smakują ta z wiśni, pigwy i borówki amerykańskiej. Sposoby ich przygotowania są dość proste, a smak wręcz niezwalający.


Nalewka z borówki

Nalewka z borówki amerykańskiej ma swój niepowtarzalny smak. Każdy z nas lubi te małe owoce, które są słodkie i które świetnie współgrają z różnymi potrawami. Do przygotowania likieru z borówki potrzebujemy 3 szklanek wódki i po 2 szklanki: borówki, wody i cukru. Taka ilość składników pozwoli na uzyskanie 6 szklanek tego trunku.

Krok 1

Na samym początku należy owoce umyć i odkładnie je rozdrobić najlepiej za pomocą blendera. Taki masę należy przelać do dużego słoika i dodać do niego wódkę. Następnie wszystko trzeba dokładnie ze sobą wymieszać i taki roztwór pozostawić w chłodnym i ciemnym miejscu na około 14 dni. Należy jednak codziennie nim potrząsać, aby borówki i alkohol dokładnie się wymieszały.


Krok 2

Jeśli po dwóch tygodniach i posmakowaniu likier okaże się jednak za „słaby”, wtedy możemy dołożyć do niego jeszcze trochę zblenderowanych borówek. Po ich dodaniu znów trzeba odłożyć słoik w chłodne i ciemne miejsce. Gdy przy kolejnej degustacji dojdziemy do wniosku, że ma on już odpowiedni smak, wtedy jest czas na jego przecedzenie. Najlepiej jest do tego użyć gęstego sitka lub filtru do kawy, które zatrzymają wszelkie małe cząsteczki owoców.

Zdjęcie Borówka amerykańska - jak zrobić z niej likier? #2

Krok 3

Następnie z wody i cukru trzeba przygotować syrop cukrowy. Oba te składniki mieszamy w rondelku i wszystko doprowadzamy do wrzenia. Gdy się już zagotują, wtedy odstawiamy go do naturalnego wystygnięcia. Gdy syrop cukrowy już wystygnie, wtedy łączymy go z odcedzonym likierem. Najbezpieczniej jest dodawać składniki stopniowo i sprawdzać, czy smak likieru jest odpowiedni.


Krok 4

Później taki likier należy przelać do suchych i czystych szklanych butelek i odłożyć go w ciemne miejsce, aby nabrał jeszcze więcej smaku. Po około tygodniu możemy delektować się smakiem tego pysznego likieru!

Katarzyna

Polecane